TRY - Türk Lirası
EUR
17,4600
USD
16,3806
GBP
20,5435
CNY
2,4475
21.5 C
Ankara
23.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaYazarlarPolikistik over sendromu ve beslenme

  Polikistik over sendromu ve beslenme

  Demet Damla Kaya
  Demet Damla Kayahttps://haberton.com/
  Demet Damla Kaya, 21 yaşında. İstanbul'da yaşıyor, İstanbul Kent Üniversitesi'nde beslenme ve diyetetik bölümü 4.sınıf öğrencisi. Özel bir hastane grubunda staj yapmakta. Bir şeyler yazmak ve insanları doğru bilgilendirmek için yazılar yazmak istiyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Polikistik over sendromu (PKOS), genç kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur.

  Sıklıkla ergenlik dönemlerinde başlar. PKOS üreme çağındaki kadınların % 3,6 – 15’ini etkiler.

  PKOS’lu adolesanlar için birinci basamak tedavi, beslenme tedavisi, fiziksel aktivite ve davranış terapisi dahil yaşam tarzı değişiklikleridir.

  Beslenme tedavisi de kilo verilmesi gerekiyorsa enerji kısıtlamasının yanı sıra tüm besin öğelerini de dikkate alarak kişiselleştirilmiş diyet tedavisi yoluyla insülin direnci ve metabolik ve üreme fonksiyonları dahil olmak üzere semptom ve bulguları iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

  Polikistik over sendromu ve beslenme
  Polikistik over sendromu ve beslenme

  Bal, reçel, marmelat, kek, bisküvi , paketli ürünler yerine kompleks karbonhidratlar, tam buğdaylı makarna veya bulgur pilavı, içeriği temiz sağlıklı atıştırmalık ve tatlılar tüketilebilir.

  Kuru meyveler, kan şekerini birden yükseltip ve düşürdüğünden dolayı çok tercih edilmemelidir. Onun yerine elma, armut, ayva yenilebilir. Meyvelerin yanında mutlaka yoğurt, ayran, süt, kefir gibi süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.

  Beslenme kadar önemli olan bir nokta ise; fiziksel aktivitedir. Minimum 30 dakika olacak şekilde yürüyüş veya egzersiz yapılmalıdır. İnsülin direncinin kırılmasında oldukça etkili bir yöntemdir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler