TRY - Türk Lirası
EUR
17,6353
USD
17,1919
GBP
20,5768
CNY
2,5635
23.7 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanPKK'ya fon sağlamakla suçlanan çeteye operasyon

  PKK’ya fon sağlamakla suçlanan çeteye operasyon

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  PKK’ya fon sağlamakla suçlanan şüphelilere 5 ilde operasyon. Operasyonda 22 şüpheli yakalandı. Şirinevler’de bulunan Göç İzleme Derneği’nde de (GÖÇİZDER) sabah saatlerinde arama yapıldı.

  Uluslararası kuruluşlardan sağlanan fonları, PKK silahlı terör örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda örgütsel etkinliklerde kullandıkları iddiasıyla 28 şüpheli hakkında İstanbul ve 4 ilde operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda 22 şüpheli yakalandı. Şirinevler’de bulunan Göç İzleme Derneği’nde de (GÖÇİZDER) sabah saatlerinde arama yapıldı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, şüphelilerin PKK silahlı terör örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda Avrupa Birliği, Birleşmiş Millletler vb. kuruluşlardan sosyal göç hareketleri hususunda araştırma yapmak ve proje geliştirmek amacıyla sağlanan fonları örgüt propagandasına dönüşen yayınlar hazırlamak, seminer düzenlemek şeklinde örgütsel etkinliklerde kullandıkları öne sürüldü.

  Pkk'ya fon sağlamakla suçlanan çeteye operasyon
  PKK’ya fon sağlamakla suçlanan çeteye operasyon

  Soruşturmada muvazaalı hukuk işlemleri ile elde edilen kaynakları örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda harcadıkları ve özellikle 2015 yılında yaşanan Hendek olayları esnasında göç etmek zorunda kalan yakını örgüt kırsal alanında faaliyet yürüten veya Hendek olaylarında öldürülenlerin ailelerine sistematik ve aynı oranda para aktarıldığının MASAK raporundan anlaşıldı. 

  Göç İzleme Derneği’nin Avrupa Birliği veya Birleşmiş Milletler’den aldıkları fonları, PKK/KCK lehine propaganda yapmak için kullandıklarını tespit etti. Ekipler yaptıkları çalışmalarda, dernek üyelerinin 338 bin dolar fon elde ettiğini, bu parayı örgüt ile bağlantılı kişilere dağıtarak, örgüt propagandası yaptıkları ve bu kişilerin örgüte bağımlılığının artmasını sağladıkları belirlendi.

  Pkk'ya fon sağlamakla suçlanan şüphelilere 5 ilde operasyon. Operasyonda 22 şüpheli yakalandı. Şirinevler'de bulunan göç i̇zleme derneği'nde de (göçi̇zder) sabah saatlerinde arama yapıldı.
  PKK’ya fon sağlamakla suçlanan şüphelilere 5 ilde operasyon. Operasyonda 22 şüpheli yakalandı. Şirinevler’de bulunan Göç İzleme Derneği’nde de (GÖÇİZDER) sabah saatlerinde arama yapıldı.

  Çalışmalarını tamamlayan TEM ekipleri, bu sabah İstanbul’da 25, Ankara, Malatya, Muğla ve Kocaeli’de de toplam 4 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda derneğin Şirinevler’deki binasında da arama yapıldı. Operasyonda 22 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilere ait adreslerde yapılan aramalarda ise çok sayıda örgütsel doküman, yasaklı yayın ve dijital materyal ele geçirildi. Gözaltına alınanlar işlemleri için emniyete götürüldü.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler