TRY - Türk Lirası
EUR
19,634
USD
18,634
GBP
22,920
CNY
2,653
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarPeri masalı Kapadokya

Peri masalı Kapadokya

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Peri masalı Kapadokya… Ülkemizde tarihi kültürel alanlarla dolu birçok şehrimiz mevcuttur. Rüya şehirler rüya alanlar.

Deniz kıyısı ormanlık alanları şelaleler bir çok şehrimiz tarihte bir çok yabancı ulusu barındırmış daha sonrasında Türkleşen bölgeler de İslamiyet’in kabulüyle mimari yapıları külliyeler medreseleri görmek mümkün olmuştur. Dört mevsimi yaşayan ülkemiz hem kış hem yaz doğal güzelliklerini barındırmaktadır.

Ben de kendi çabalarımla en çok gitmek istediğim yer olan Kapadokya bölgesine gittim. Eski bir Rum evi olan bir otelde konakladım. Güneş başka doğuyordu odalar taştı, Ağustos ayında bile üşüyordunuz. Sabah erken kalkıyor hiç terlemiyor ve yorgun hissetmiyordunuz. Her yerde toprak ürünler ve satış noktaları var. Canlı olarak izleme fırsatınız oluyor. Ellerin toprakla buluşması çamura verilen o şekiller ben bile oturdum bir kalemlik yaptım. Biraz kalsam dükkâna çırak olabilirdim çok hoşuma gitmişti. Halkı sıcakkanlı hoş sohbet  ve sizi yıllarca bu insanlarla tanışıyor hissi veriyordu. Bakkalları bile taş oyma içerisindeydi.  

Peri masalı Kapadokya
Peri masalı Kapadokya

Yemek kültürü zengindi. Üç gün kalabilmiştim. Dokumalarına bayıldım. Göreme, Ürgüp ,Mustafa Kemal Paşa bu ilçeler bir hazineydi. Gezemediğim ve göremediğim çok yer kalmıştı. Kapadokya o kadar mistik bir bölge dizi ve film sektörüne konu olan birçok dizi çevrilmiştir. Asmalı Konak hala yörede çok popüler dizinin çevrildiği evler ilgiyle geziliyor.

Takı ve hediyelik eşya dükkânları turistlerle dolup taşıyor. Bölge incelemeye alındığında milyonlarca yıl önce lavların püskürttü kayalarla oluşmuş bir bölge . Biraz coğrafik araştırma yaptım çünkü gezdiğiniz alanı tanımalısınız boş boş gezemezsiniz size kültürel açıdan bir şeyler katmalı kimler yaşamış hangi uygarlıklara misafir olmuş.

60 milyon yıl önce 3. Jeolojik zaman da oluştuğu tahmin ediliyor. Bölge deki yanardağlar harekete geçmiş her yer bir lav tabakasıyla örtülmüştür.

Lavlar bir süre sonra soğudu kalın bir tabaka olan bazaltı oluşturdu. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu. Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk bir ad yakıştırdı: ” Peri bacası “ismi böyle doğdu.

Peri masalı Kapadokya... Ülkemizde tarihi kültürel alanlarla dolu birçok şehrimiz mevcuttur. Rüya şehirler rüya alanlar.
Peri masalı Kapadokya… Ülkemizde tarihi kültürel alanlarla dolu birçok şehrimiz mevcuttur. Rüya şehirler rüya alanlar.

En beğenilen  gezilen noktalar turizmciler  tarafından özetlenmiştir.

  • Ihlara Vadisi. Kapadokya Bölgesi’nin en batı noktası olan Aksaray’a bağlı Ihlara Vadisi ile gezimize başlıyoruz. …
  • Narlı göl Krater Gölü …
  • Göreme Açık Hava Müzesi. …
  • Derin kuyu Yeraltı Şehri. …
  • Üç Güzeller Peribacaları …
  • Güvercinlik Vadisi. …
  • Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi. …
  • Paşabağ Peribacaları

Sıcak samimi halkına Elvan Otel’in konuk severliğine ev yemekleri yediğim Mavi Restoran ve niceleri yolum düşer yine gelirim bir peri masalına dahil olurum. Hep orada ve bıraktığım gibi kalın.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler