TRY - Türk Lirası
EUR
15,2872
USD
13,4850
GBP
17,9378
CNY
2,1189
4.6 C
Ankara
5.9 C
İstanbul
10.7 C
İzmir
1 Aralık 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaYazarlarPazarlama hileleri

  Pazarlama hileleri

  Avatar of ahmet alper yüksel
  Ahmet Alper Yükselhttps://haberton.com/
  Ahmet Alper Yüksel, 26 Ocak 2004'te İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu burada okuduktan sonra Büyükçekmece/Beylikdüzü'nde Şehit Münir Alkan Fen Lisesi'ne başladı. Daha sonra ailesinin Tekirdağ'a taşınmasından dolayı Tekirdağ Fen Lisesi'nde eğitimine devam etti. Son durumda 2021 yılında Tekirdağ Anadolu Lisesi'nden eşit ağırlık okuyarak mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde lisans eğitimine başlamıştır. Popüler bilim, amatör yazarlık, basketbol, piyano, zeka oyunları ve bulmacalar ilgi alanları arasındadır.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Merhaba, Haberton’daki ilk yazıma hoş geldiniz. Bugün siz değerli okurlara özellikle marketler ve büyük firmalar tarafından uygulanan ”pazarlama hileleri”nden bahsedeceğim.

  Hemen hemen hepimizin hayatında karşımıza çıkan bu tür manipülasyonlar genellikle şirketlerin maddi kazançlarını arttırmak amacıyla gerçekleştiriliyor. Ancak bunun siz de farkındasınız. Sanırım bilmiyor olabileceğiniz birkaç şey anlatmam gerek.

  Anlatacağım ilk pazarlama hilesi arkadaşlarınızla sinemaya gidip – ki arkadaş yerine genellikle sevgiliniz oluyor, – film izlerken karşılaştığınız bir durum. Patlamış mısırları düşünün. Genellikle küçük, orta ve büyük boyları oluyor değil mi? Küçük boy 4 lira, büyük boy da 10 lira olsun. Elbette bu tür durumlarda gramaja bakıldığında küçük boy daha uygun bir seçenektir. Ancak araya bir de 9 liralık orta boy eklendiğinde 1 liralık fark için değmeyeceğini düşünerek büyük boydan alıyoruz. Bu sırada küçük boy da arada kaynıyor tabi. Bir dahaki sefere daha dikkatli lütfen.

  Gelelim bir sonraki hilemize. ”Bir alana bir bedava.” sözünü daha önce kaç kere duydunuz? Peki ya ”Nerede beleş oraya yerleş” sözünü? İşte insanlar ”bedava” sözcüğünü duyduklarında çifter çifter alıyorlar. Bu durum neticede düşük bir kar marjı sağlasa da satılan ürün miktarını arttırıyor. Yani amaç satışı arttırmak ve bu amaçlarına da ulaşıyorlar.

  Üçüncü bir pazarlama hilesiyse genellikle süpermarketlerde karşımıza çıkıyor. Daha önce hiç bir mağazaya girdiğinizde kendinizi labirentteymiş gibi hissettiniz mi? İşte bu durum, sizin içeride daha çok zaman geçirerek daha çok ürün almanızı sağlamak için kullanılıyor.

  Süpermarketlerin hileleri biter mi? Elbette bitmez. Markete gittiniz, alışveriş listenizdeki tüm ürünleri – böyle bir liste yapıyorsanız tabi- aldınız ve kasanın önünde sıraya -sıra yoksa daha iyi olur elbette- girdiniz. İşte tam da kasanın bulunduğu yerde satış miktarı genellikle düşük olan ya da acilen satılması gereken ürünler bulunur. Bunun sebebiyse alışverişinizin sonuna doğru ”gereksiz” bir ürün almamak için gösterdiğiniz direncinizin büyük oranda azalmasıdır.

  Merhaba, haberton'daki ilk yazıma hoş geldiniz. Bugün siz değerli okurlara özellikle marketler ve büyük firmalar tarafından uygulanan ''pazarlama hileleri''nden bahsedeceğim.
  Merhaba, Haberton’daki ilk yazıma hoş geldiniz. Bugün siz değerli okurlara özellikle marketler ve büyük firmalar tarafından uygulanan ”pazarlama hileleri”nden bahsedeceğim.

  ”Kasa” ve ”süpermarket”lerden bahsetmişken bir de alışverişe çocuğunuzla çıktığınızı düşünün. Zaten kasanın yakınında genellikle çikolata ve şeker gibi tam da çocuklarınızın sevdiği yiyecekler oluyor değil mi? Hatta bunlar 10 lira, 20 lira üzeri gibi durumlarda indirimli bile olabiliyorlar.

  Peki ya restoran zincirleri? Ya da büyük fast food zincirleri? Bu tarz işletmelerin tabela ya da logo renkleri çoğunlukla kırmızı, turuncu gibi ”sıcak” renkler denilen renklerde olurlar. En azında bu tarz renkler ağırlıklı olarak kullanılır. Sizce bunun sebebi nedir? Çünkü sıcak renkler insanların ”iştahlarının açılması”nı sağlıyor.

  Sevgili okurlar, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi farkında olduğumuz ya da olmadığımız pek çok pazarlama hilesi mevcut. Burada sadece bir kısmını konu edinebiliriz. Ben de şimdilik bu kadarıyla yetineceğim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler