TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
27 Kasım 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıOYAK Çimento, gri çimento ailesine yenisini kattı

OYAK Çimento, gri çimento ailesine yenisini kattı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

OYAK Çimento, gri çimento ailesine yeni bir ürün daha kattığını duyurdu. CEM VI (S-LL) 32,5 R tipi gri çimento, ton başına 400 kilogramın altında karbondioksit emisyonuyla üretildi. Yeni gri çimento, G uygunluk belgesi alarak ‘CEM VI’ sınıfı ürün oldu.

OYAK Grubu Şirketleri arasında yer alan, ‘Net-Zero’ taahhüdü veren çimento şirketi OYAK Çimento, ürün gamına sürdürülebilirliği ön plana alan ürünler eklemeyi sürdürüyor. Şirketin, gri çimento ailesine kattığı CEM VI (S-LL) 32,5 R tip ürünü, ton başına 400 kilogramın altında karbondioksit emisyonu ile üretildi.

Şirketten yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Alfacem markasıyla sunulan CEM VI (S-LL) 32,5 R, içeriğindeki öğütülmüş yüksek fırın cürufu ve kalker katkısı ile çevresel etkilere karşı maksimum direnç gösterirken hem çevreye hem de döngüsel ekonomiye büyük fayda sağlıyor. Ürün, düşük hidratasyon ısısı sayesinde kütle betonlarında termal çatlak oluşumunu da önlüyor.

OYAK Çimento, gri çimento ailesine yenisini kattı

“Portland çimentoya göre yüzde 50 daha az karbon emisyon değeri bulunan Alfacem, bu özelliği ile OYAK Çimento’nun “Net-Zero” vizyonuna da önemli katkı sağlıyor.

“ABD, Rusya, İsrail, Romanya ve Fas’ın da aralarında olduğu 85 ülkeye ihracat gerçekleştiren OYAK Çimento hem üretim süreçlerinde hem de nihai ürünlerinde karbondioksit emisyonunu azaltmak amacıyla yürüttüğü özgün projeleriyle sektörüne öncülük ediyor.

“OYAK Çimento, bugüne kadar karbondioksit emisyonunun ana kaynağı olan klinker üretim süreçlerinde alternatif yakıt kullanımını da yüzde 25 seviyelerine çıkarttı. Alternatif hammadde kaynakları ve endüstriyel simbiyoz ile doğal kaynak tüketimlerini azaltarak doğaya zararlı atıkları bertaraf ederken, döngüsel ekonomiye de katkıda bulunuyor. Aynı zamanda, atık ısıdan enerji üretimi ve güneş enerjisi projeleriyle dolaylı karbon emisyonu etkilerini de azaltıyor.

“Düşük karbon ayak izine sahip kalsine kil teknolojisi ile dünya çimento sektörüne öncülük ediyor. Dünyanın ilk kalsine kil entegrasyonuna sahip çimento fabrikalarını kuran OYAK Çimento’nun ürettiği kalsine kil, Portland klinkerine oranla yüzde 90’lara ulaşabilen oranda daha düşük karbon ayak izine sahip bir bağlayıcı olarak biliniyor.”

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler