TRY - Türk Lirası
EUR
18,2355
USD
17,9126
GBP
21,6250
CNY
2,6489
23.5 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
7 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaOrmanları sadece yangınlar yok etmiyor

  Ormanları sadece yangınlar yok etmiyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Ormanları sadece yangınlar yok etmiyor. Endüstriyel odun üretimi 5 yılda yüzde 78 arttı” dedi. 

  Marmaris’teki yangında yine ciğerlerimiz yandı. Ormanlar bir yandan yangınlarla kül olurken, diğer yandan endüstriyel üretimin tehdidi altında.

  Orman Genel Müdürlüğü rakamlarına göre son beş yılda endüstriyel odun üretimi yani ağaç kesimi yüzde 78 artmış.

  Önceden mobilya sektörü için hammadde ithalatı yapılıyordu. Ancak TL’nin aşırı değer kaybetmesi ile hammadde üretimi ve ihracata yönelim oldu. Bu da ormanlar üzerindeki baskıyı artırıyor.

  Ormanlar bir plan dahilinde seyreltilerek kesim yapılmak yerine tamamen tıraşlanıyor.

  Bunun bir örneği de Manisa’da yaşandı. Akhisar Gördes karayolu üzerinde Dingiler köyü yakınında bulunan orman alanı vahşi kesimle tamamen yok edildi. Geçen yıla kadar burası kapalı bir ormanken şimdi ağaçları tamamen kesilmiş çorak bir alan.  

  Ormanları sadece yangınlar yok etmiyor
  Ormanları sadece yangınlar yok etmiyor

  Üretim Baskısı Ormanları Tehdit Ediyor

  Türkiye MDF üretiminde dünyada 3’üncü Avrupa’da 1’inci sırada. Üretim son yıllarda oldukça arttı. İhracat için ormanlar kesiliyor. Ormanlardaki endüstriyel odun üretimi, 2000 yılında 7,3 milyon metreküp iken,
  2015 yılında 15 milyon metreküpe, 2021 yılında ise 27,7 milyon metreküpe çıkmış. 20 yılda neredeyse 4 kat artmış. Sadece son 5 yılda ormanlardaki endüstriyel üretim % 78 artmış. Bu rakamlar ormanlar üzerinde çok ciddi üretim baskısı olduğunu gösteriyor. 

  Bu üretim baskısı ile ormanlarımızın korunamayacağı ve sürdürülebilir bir ormancılık faaliyeti yapılmayacağı açıkça görülüyor.

  “Hatıra Ormanı” Tabelası Asmakla Orman Olmuyor

  Ormanı yok ederek yaşana ağaç kesimi ile ilgili yurttaşlardan çok sayıda şikâyet geldi. Kesim bölgesinde yaptığım incelemelerde gerçekten hayrete düştüm. Çok büyük bir alan tamamen ağaçsızlaştırılmış, tüm orman kesilmiş, sonra buraya bir tabela asılarak ‘İlhan Ayverdi Hatıra Ormanı’ ilan edilmiş. Orman yok edilerek hatıra ormanı yapmak ancak AKP iktidarında olurdu bunu da görmüş olduk. Bölgede ağaç kesiminin, halen devam ediyor.

  Artış Kâğıt Üzerinde

  Korunması gereken alanlar bile üretime açılmış. Hal böyleyken iktidar orman varlığını arttırdığından bahsediyor.

  Orman varlığını kağıt üzerinde artıran şey yüzlerce yıllık ormanların (ormancıların deyimi ile unutulan ormanların) kayıtlara girmesinden başka bir şey değildir.

  Chp manisa milletvekili ahmet vehbi bakırlıoğlu,
  CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Ormanları sadece yangınlar yok etmiyor. Endüstriyel odun üretimi 5 yılda yüzde 78 arttı” dedi. 

  AKP İktidarı Algı Operasyonu Yapıyor

  Manisa’daki bu alanın geçen yıla kadar kapalı bir ormandı. Vahşi kesimle orman yok edildi. AKP iktidarı algı operasyonlarıyla 252 milyon fidan dikildiğini söylüyor ama yok edilen ormanların karşılığı değil bunlar.

  Bu örnekten yola çıkarak 252 milyon fidan dikimi için belki de daha fazla ağaç kesiliyor. Kamuoyu bir algı operasyonu ile yanıltılıyor.

  Görüştüğüm ormancılar orman alanlarında tamamen traşlama ile ağaç kesimi yapılamayacağını, bunun belli bir düzen içerisinde seyrelterek, yaşına ve büyüklüğüne göre seçilerek ağaç kesimi yapılması gerektiğini söylüyorlar.

  Ormanlarımız yani geleceğimiz kesilmekte, sektörün maksimum üretim isteği yüzünden ormanlarımız katledilmektedir. Orman sanayi yatırım planlarını ve ihracat bağlantılarını Orman Genel Müdürlüğü ile eşgüdüm içinde yapılması gerekiyor. Yoksa ben fabrika kurarım istediğim kadar ağaç kesip üretim yaparım demek ormanları katletmekten başka bir işe yaramaz. Bir yanda aşırı üretim diğer yandan her geçen gün artan tahsis miktarı orman varlığını tehdit ediyor. Ormanlarımız madenciliğe, turizme açılmış durumda.  Korunması gereken alanlar bile üretime açılmış. Hal böyleyken iktidar temsilcileri orman varlığını arttırdığı dan bahsetmekte.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler