TRY - Türk Lirası
EUR
18,2355
USD
17,9126
GBP
21,6250
CNY
2,6489
23.5 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
7 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriÇocuklarda doğumsal kalp hastalıklarına dikkat!

  Çocuklarda doğumsal kalp hastalıklarına dikkat!

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Çevik, çocuklarda doğumsal kalp hastalıkları hakkında önemli bilgiler verdi.

  Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Çevik, “Dünya genelinde ölüm nedenleri arasında ilk başlarda yer alan kalp damar hastalıklarına günümüzde ileri yaşlarda değil, bebek, çocuk ve gençlik çağlarında da sık rastlanmaktadır” dedi.

  Ritim bozukluğu kalbin normalden yavaş, hızlı veya düzensiz hızda çalışması olarak tanımlanmaktadır. Normal ritminde çalışmayan kalbin kan pompalama düzeni de bozulacağından kişide çeşitli bulgular ortaya çıkar.

  Belirtileri nelerdir?

  Çarpıntı, halsizlik, çabuk yorulma, göz kararması, baş dönmesi, göğüs ağrısı, eforla ortaya çıkan bayılma, ilerleyen ve tedavi edilmemiş bazı ritim bozukluklarında kalp yetersizliği, ve hatta ani kalp durması.

  Çarpıntı her zaman kalpte ritim bozukluğu anlamına gelmeyebilir. Ateşli hastalıklar, kansızlık veya tiroid bezi hastalıklarında da kişi kalp hızı değişikliğini çarpıntı olarak algılayabilir. Bu nedenle çarpıntı şikayeti ile başvuran hastalarda çocuk hekimi tarafından bu değerlendirmelerin de yapılmış olması gereklidir. 

  Çocuklarda doğumsal kalp hastalıklarına dikkat!
  Çocuklarda doğumsal kalp hastalıklarına dikkat!

  Tanı nasıl konur?

  Ebeveyn şikayetlerden şüphe eder ve hatta tanı konmasında yardımcı olur. Anneler bu konuda çok hassas ve iyi gözlemcidir. Her şeyi normal olan bir çocukta ani gelişen bu şikayetlerin varlığında çocuğun kalbinin üzerine elinizi koyduğunuzda sayamayacağınız kadar hızlı bir kalp atımı olduğu fark edebilirsiniz. O sırada çocuğunuzda hafif göğüs ağrısı, yüzde solukluk olabilir.

  Akıllı telefon uygulamalarındaki parmaktan nabız sayımı, yine şüphede kalındığında medikal ürün satıcılarından alınabilecek küçük parmak probları ile hem o sırada çocuğunuzun nabzını hem de oksijen miktarını ölçebilirsiniz. Böylelikle kısa süreli atakların varlığını saptamış ve doktorunuza ön bilgi olarak vermiş olabilirsiniz. Uzun süren çarpıntı ataklarında en yakınınızdaki sağlık kuruluşuna başvurmak ve EKG çekilmesi faydalı olacaktır. Lütfen bu EKG’yi saklayınız ve sizi takip edecek çocuk kardiyoloji hekimine gösteriniz. 

  Çocuk kardiyoloji hekimi tanı için neler yapar?

  EKG değerlendirme, Ekokardiyografi ile kalp içi yapıların değerlendirilmesi, 24 saatlik ritim holter kayıtları alınması, event recorder, kalp içi loop recorder, efor testi, Transözefageal alektrofizyolojik çalışma, elektrofizyolojik çalışma yapılarak tanı konur.

  Prof.Dr. Ayhan Çevik, hastalığın tedavisi konusunda şunları ifade etti; ”Hastanın yaşı, ritim bozukluğunun tipi ve derecesine göre ilaç tedavisi verilir ya da ablasyon tedavisi uygulanır. Özellikle süt çocukluğu döneminde ortaya çıkan ritim bozukluklarının zamanla düzelme eğilimi vardır. Verilecek ilaçlar ritim bozukluğunun yan etkisini ortadan kaldırmaya yönelik olup kesin çözüm değildir.5 yaşından sonra devam eden ritim bozukluklarında elektrofizyolojik çalışma yapılarak kalpte ablasyon tedavileri uygulanır.” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler