TRY - Türk Lirası
EUR
18,2625
USD
17,9603
GBP
21,6469
CNY
2,6457
20.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
24.1 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarOnur Haftası

  Onur Haftası

  Cansu Yazar
  Cansu Yazarhttps://haberton.com/
  Cansu Yazar, Adnan Menderes Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler mezunu. Kariyerine LC Waikiki genel merkezinde, İthalat Uzman Yardımcısı olarak devam ederken eş zamanlı olarak Uluslararası İlişkiler alanında içerik üretiyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Onur Haftası dolayısıyla senenin en renkli ayına girmiş bulunuyoruz. Her yıl Haziran ayında düzenlenen onur yürüyüşüne, Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada rastlayabilirsiniz.

  Tarihçesine bakacak olursak 1969 yılında Stonewall Inn adlı barda ayaklanan eşcinseller, kendilerine baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve dört gün boyunca çatışmalar yaşanmış, eylemler düzenlenmiştir. LGBT bireylerin mücadelesinde dönüm noktası sayılan bu olay nedensiz ortaya çıkmış değil, aksine şiddete, zorbalığa, baskıya dayanamayan bireylerin bir başkaldırısıdır.

  Onur haftasi 1 - yazarlar - haberton
  Onur Haftası dolayısıyla senenin en renkli ayına girmiş bulunuyoruz. Her yıl Haziran ayında düzenlenen onur yürüyüşüne, Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada rastlayabilirsiniz.

  Bu ilk başkaldırının ardından neredeyse yarım asır geçti, LGBT bireyleri o günden, bu güne kadar direnmekten hiç vazgeçmedi. Her yıl Haziran ayında düzenlenen onur yürüyüşüne, Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada rastlayabilirsiniz. Yürüyüşüye adını veren “onur’’ kelimesinden kasıt ‘’kişinin kendi varoluşunun onurudur’’ ve kendi benliğinden utanmaması gerektiğini savunur.

  Maalesef Türkiye’deki onur yürüyüşleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin açık hükmüne aykırı şekilde iptal edilmiş durumda olsa da yürüyüşler düzenlenmektedir. Fakat düzenlenen yürüyüşlerde ise fiziksel saldırı boyutuna gelen müdahaleler ile her yıl karşılaşmaktayız.

  Özgürce yürüyebildiğimiz günlere ulaşmak dileğiyle.. Hepimiz özgür olana kadar, hiçbirimiz özgür değiliz. O yüzden “Susma haykır, LGBT+ bireyler vardır’’

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler