TRY - Türk Lirası
EUR
18,4111
USD
18,5741
GBP
21,0965
CNY
2,6102
12.2 C
Ankara
16.3 C
İstanbul
16 C
İzmir
6 Ekim 2022, Perşembe
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerOHCHR'ye Uygur Türkleri Raporu baskısı artıyor

OHCHR’ye Uygur Türkleri Raporu baskısı artıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Uygur Türklerinin yaşadığı Çin’in Sincan Bölgesi hakkında BM İnsan Hakları (OHCHR) ajansının 2021’de hazırlandığı ileri sürülen Uygur Türkleri Raporu’nun bir türlü yayınlanmaması 39 akademisyenin bu iki durumu kınayan açık mektup yazmasına neden oldu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, Çin ziyareti sonrası basına yaptığı açıklama ve beklenen ama henüz yayınlanmayan Uygur Türkleri Raporu raporu için 39 akademisyen kınama içeren açık mektup yazdı. Akademisyenler mektupta, Bachelet’in basın açıklamasının akademik bulgularla çeliştiğini vurgulayarak “Üzerinden dört yıl geçmesine rağmen halen BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden (OHCHR) bu konuyla ilgili bir rapor bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BASIN AÇIKLAMASI ELDEKİ BULGULARLA TERS DÜŞÜYOR’

3 Haziran tarihli, bu hafta basına yansıyan mektupta, 2017 yılından itibaren bölgede Uygur Türklerinin insan hakları ihlallerine maruz kaldığı belirtilerek imzacı akademisyenlerin 4 yıldır BM’e bağlı OHCHR’nin Uygur Türkleri Raporu’nu bekledikleri vurgulandı. Yüksek Komiser Michelle Bachelet’in Mayıs ayında Çin’in Sincan bölgesini ziyaret etmesi ve ziyaret sonrası yapılan basın açıklaması, akademisyenler tarafından daha önce elde edilen bulgularla ters düştüğü ifade edilerek mektubun kaleme alındığı belirtildi.

SİYASİ MÜDAHALE OLMADAN YAYINLAYIN

Mektupta “Üzerinden dört yıl geçmesine rağmen halen BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden (OHCHR) bu konuyla ilgili bir rapor bekliyoruz. Aradan geçen yıllarda, Çin’in Sincan’daki (ya da yerli nüfusunun çoğu tarafından bilindiği üzere Doğu Türkistan’daki) politikaları hakkında titiz çalışmalar yaptık ve Çin’in kitlesel gözaltı programının çok ötesine geçen bir ölçekte insanlığa karşı suçlar işlediğini tespit ettik” ifadeleri yer aldı. Mektubun imzacı akademisyenler, OHCHR’yi raporu siyasi müdahale veya daha fazla gecikme olmadan yayınlamaya davet etti.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler