TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriAnne adaylarına sağlıklı gebelik için öneriler

  Anne adaylarına sağlıklı gebelik için öneriler

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Anne adaylarına sağlıklı gebelik için önerilerde bulunan Bodrum Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kemal Göl, gebe kalmak istenen zamandan 3 ay öncesinde uzman doktorla ön görüşme yapılması gerektiğini söyledi.

  Anne adaylarına sağlıklı gebelik için önerilerde bulunan Doç. Dr. Göl, “Doktorunuzla yapacağınız görüşmede, erken gebelik döneminde bebeğinize önemli zararlar verebilecek bazı enfeksiyon etkenlerine karşı bağışık olup olmadığınız gözden geçirilecek, gerekirse aşı önerilecektir. Eşiniz veya sizin ailenizde kalıtsal bir hastalığın varlığı sorgulanacak ve gebelik sırasında sorun yaratabilecek genel sağlık durumunuz açısından bazı tetkikler önerilebilecektir. Bebekte oluşabilecek bazı sakatlıkları önlemeye yönelik olarak folik asit desteği planlanacaktır” dedi.

  Anne adaylarina saglikli gebelik icin oneriler 1 - sağlık haberleri - haberton
  Anne adaylarına sağlıklı gebelik için öneriler

  NELER YAPILMALI?

  Doç. Dr. Kemal Göl doğum öncesi süreçte ve gebelikte, annenin sağlığına herhangi bir zarar vermeden sağlıklı bir bebek doğurabilmesini hedeflediklerini dile getirdi.

  Sağlıklı gebelik için yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Göl, şöyle devam etti: “Gebe kalmayı düşündüğünüz aylarda, bebeğe zarar verebilecek etkenlerden uzak durmalısınız. Tüm gebelik boyunca ve özellikle ilk 3 ayda sigara, alkol ve doktorunuzun bilgisi dışındaki tüm ilaçlardan sakının. Gebelik boyunca kedi-köpek dışkısı ve çiğ etten uzak durun. Salata gibi çiğ yenen sebzelerin çok iyi yıkandığından emin olun. Toprakla uğraşırken eldiven giyin.

  Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında görülen bulantı-kusmalar için sık ve az miktarda kuru gıdalar yenilmesi önerilir. Doktorunuz önermediği müddetçe bulantı kesmek için verilen ilaçları kullanmayın. Gebelikte sık görülen kabızlık yakınması için mümkün olduğunca bol sıvı alın, posalı yiyecekler yiyin. Gerekli hallerde doktorunuz size uygun bir ilaç önerecektir.

  İşiniz günde 3 saatten fazla çalışmayı gerektiriyorsa, en az 2 saatte bir 10-15 dakika dinlenin ve erken doğum risklerini doktorunuzla tartışın. Gebelik esnasında, -bazı riskli hastalar hariç- gebeliğin son haftaları dışında seyahat etmekte sakınca yoktur. Yolculuk boyunca her 2 saatte bir 5-10 dakika yürüyüş yapmanız faydalı olacaktır. Gebelik süresince sigara ve alkollü içkilerden uzak durun!”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler