TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerTeknoloji HaberleriÖğrencilerden afetlere yardım çantası taşıyan İHA 

  Öğrencilerden afetlere yardım çantası taşıyan İHA 

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Başkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, savunma alanında, afetlere yardım çantası taşıyan İHA geliştirdi.

  Başkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Numan Şirin, Mahmut Utku Çetin ve danışman öğretim üyeleri Dr. Andaç Töre Şamiloğlu ve Dr. Cenk Balçık ile birlikte savunma alanında, doğal afetlerde ve özellikle orman yangınlarında keşif ve müdahale amaçlı göreve hemen başlayabilen, daha hızlı uçabilen yüksek performanslı İHA üretti.

  Uzman operatör müdahalesi gerektirmeyen ve havada daha uzun süre kalabilen İHA, afetlerde arama kurtarma, orman yangınları, petrol boru hattı güvenliği gibi alanlarda kullanılarak hızlı, otomatik ve güvenli müdahaleler gerçekleştirilebilecek. Özellikle engebeli arazi koşullarında kalkış pisti ya da bir fırlatma mekanizması gerekmeden, programlanan herhangi bir saatte, herhangi bir insana ihtiyaç duymadan kalkış yaparak uçuşunu gerçekleştirebilecek özellikte. Görevini yerine getirerek, yine programlanmış zamanda herhangi bir programlanmış yere iniş yapabilecek özelliklere sahip.

  Ogrencilerden afetlere yardim cantasi tasiyan iha 1 2 - teknoloji haberleri - haberton
  Başkent üniversitesi makine mühendisliği bölümü öğrencileri, savunma alanında, afetlere yardım çantası taşıyan i̇ha  geliştirdi.

  Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz, öğrencilerinin bu başarısı ile Türkiye’de bu teknolojilerle tasarlanan yenilikçi yaklaşımla üretilen yerli ve milli prototipin uçuş testlerinin farklı arazi ortamlarında denendiğini, istenilen başarıyı sağladığını belirterek, patent başvuru çalışmalarının da başlatıldığını söyledi.

  ‘PROJEMİZ İLE YARIŞMALARA KATILMAYI HAK KAZANDIK’

  Başkent Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi Numan Şirin, projeyi iki ayrı grup şeklinde 5 kişi yürüttüklerini söyledi. Projeyi 1,5 yıl içinde tamamladıklarını belirten Şirin, İHA’ların bugün muharip alanlarda yoğun kullanıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

  Ogrencilerden afetlere yardim cantasi tasiyan iha 1 1 - teknoloji haberleri - haberton
  Öğrencilerden afetlere yardım çantası taşıyan i̇ha 

  “Biz de bu doğrultuda kendi İHA’larımızı yapmak istedik. Savunma alanında, doğal afetlerde ve özellikle orman yangınlarında keşif ve müdahale amaçlı yüksek performanslı İHA geliştirdik. Geliştirdiğimiz İHA, dikey kalkış iniş kabiliyetli, çift motor itkili, yardım çantası taşıyacak ve hedefe bırakma görevlerini yapacak. İki tane farklı araç geliştirdik. Bu araçların genel özelliği şu; biri 4 motor, bir diğeri 2 motorlu.

  Diğer İHA’lardan ayıran özelliği ise bu araçlar hem dron hem de uçak gibi kullanım kabiliyetleri var. Özellikle muharip alanlarda kullanılabilme kabiliyeti kazandırıyor. Ayrıca araçlarımıza dikey kalkış kabiliyeti kazandırdık. Herhangi bir piste ihtiyaç duymadan araçlarımız rahatlıkla kalkabilsin, görevini icra edebilsin ve tekrar başlangıç noktasına dönebilsin. 4 motorlu olan aracımız literatürde hiç yok. Kendi özgün tasarımımızla yaptık. Projemiz ile yarışmalara katılmaya hak kazandık.” 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler