TRY - Türk Lirası
EUR
18,2191
USD
18,5617
GBP
20,7953
CNY
2,6084
17.9 C
Ankara
19.7 C
İstanbul
25 C
İzmir
3 Ekim 2022, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarNotalardan ve Tele 1'den bildiren adam: Zeynel Lüle

Notalardan ve Tele 1’den bildiren adam: Zeynel Lüle

Müşerref Ceyda Yarkent
Müşerref Ceyda Yarkenthttps://haberton.com/
Müşerref Ceyda Yarkent, Okan Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı 2018 Mezunu. Atölye Bia gibi birçok kurumda yazar ve editör olarak çalıştı. Şu anda okulunu 4 yıla tamamlamaya çalışıyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Müzikolog olmayı hedeflerken, kendini gazetecilik yaparken bulan ama çocukluğundan beri içinde olduğu müzikten de kopmadan hayallerini başka bir şekilde elde etmiş bir gazeteci ve Müzisyen Zeynel Lüle…

Yaşı ileri olanlar bilirler, çünkü o, yıllarca “Zeynel Lüle Brüksel’den bildiriyor” ya da “Zeynel Lüle Strazburg’dan bildiriyor” denilerek tanındı. Lüle, ilkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde kalmasının ardından, Fransa Strazburg’a Hedefi olan Müzikoloji’yi okumak için gitti. 

Fakat usta gazeteci öğrencilik döneminde, hiç aklında olmayan gazeteciliğe ise bu dönemde tamamen tesadüflerle başladı. Hem okuyup hem de hayatını kazanmaya çalıştığı dönemde kah kurduğu Grup Anadolu’yla gurbetçilerin düğünlerindeydi kah çeşitli yerlerde Piyanist – Şantörlük yapıyordu.

Kendisinin tanınmasına olanak sağlayan olay ise yine Paris’te bulunan ve ünlülerin uğrak yeri olan bir barda Piyanist – Şantörlük yaptığı dönemde Fransız TV’sinde haber olmasının ardından o dönemin Hürriyet Gazetesi’nde haber oldu.

Notalardan ve tele 1'den bildiren adam: zeynel lüle
Notalardan ve Tele 1’den bildiren adam: Zeynel Lüle

Hürriyet Gazetesi’ne haber olduktan sonra, Hürriyet Gazetesi’nin Paris Temsilcisi Selçuk Perin’in Lüle’nin şehirdeki gelişmeleri arada sırada haber haline getirmesini istemesiyle birlikte 1984’te gazetecilik kariyerine adım attı.

12 Eylül sonrası Türkiye ve Avrupa ilişkileri önemli bir bir hale gelmesiyle birlikte önemli bir çıkış yakaladı. Çünkü o dönemde Avrupa’dan Türkiye’de demokrasi inşa edilmesi adına baskılar vardı. Avrupa Konseyi’nden çıkarılması söz konusuydu.

Yani darbeden yeni çıkmış Türkiye’nin Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin merkezi olan Strazburg’da sıkça bahsedilmesi Lüle’nin adını duyurmasına sebep olmuştu. Zeynel Lüle’nin gönderdiği yazılar ilgisini çekmeye başlayan rahmetli Çetin Emeç’in “Türkiye’ye geldiğinde beni görsün” demesi üzerine kadrosuz olarak başladığı Hürriyet’e 1988 yılında kadrolu muhabir olarak başlamış oldu.

Lüle, sadece Hürriyet’te değil aynı zamanda BBC, DW gibi mecralarda da yazmıştır. Şimdi ise, Tele 1 TV’de “Gerçeğin İzinde” Programını sunmaktadır…

Notalardan Bildiren Zeynel Lüle’nin şarkıları hangileri?

Deneyimli gazeteci ve müzisyen Zeynel Lüle, 16-17 yaşından beri besteler yapmaktadır. Birçok parçası Yavuz Bingöl gibi birçok isim tarafından seslendirildi. Lüle, Ayna Grubu’nun solisti Erhan Güleryüz’ün teşvikiyle kendisine ait 5 şarkının stüdyo kaydını tamamladı. 

İlk klibini sözleri Hasari’ye müziği ise Yavuz Bingöl ve kendisine ait olan “Yalnız Şarkı” ya çekti. Bu klibi, söz ve müziği kendisine ait olan “Özleyiş”, ” Menekşe Gözler” ve “İsteme Benden” in klipleri izledi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler