TRY - Türk Lirası
EUR
15,2572
USD
13,4487
GBP
18,2297
CNY
2,1216
-0.3 C
Ankara
1.6 C
İstanbul
4 C
İzmir
22 Ocak 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerMevlana kasidelerle yad edildi

  Mevlana kasidelerle yad edildi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Yenimahalle Belediyesi’nde Mevlana kasidelerle yad edildi. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslatının 748’inci yıldönümü dolayısıyla Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde “Şeb-i Arus” programı düzenledi.

  Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Mevlana’nın yalnızca İslam coğrafyasına değil bütün insanlığa rehber olduğunu belirterek, “Mevlana dendiğinde ilk akla gelen, hoşgörü ve sevgidir” dedi.

  Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve eşi Azize Yaşar’ın ev sahipliğinde düzenlenen programa; CHP PM Üyesi Umut Akdoğan, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Hüseyin Boran, Yaşar Neslihanoğlu, belediye meclis üyeleri ve Yenimahalleliler katıldı.

  Gvn 4207 - yerel haberler, yenimahalle belediyesi - haberton

  “Mevlana kendini bilmek isteyenlerin rehberidir”

  Mevlana kasidelerle yad edildi
  Mevlana kasidelerle yad edildi

  Programın açılış konuşmasını yapan Başkan Yaşar, “Hz. Mevlana, 13. yüzyıldan günümüze, mana aleminden nurlar sunmuş ve her konuda bütün insanlığa büyük bir eğitmen ve öğretmen olmuştur. Yaratılanı yaratandan ötürü sevmenin adıdır Mevlana. Hepimizin, bugün en çok kendinden olmayana hoşgörü göstermesine, kin ve nefret tohumları yerine sevgi ekmesine ihtiyacımız var. Başka türlü huzuru ve barışı nasıl sağlayabiliriz?

  Gönüller sultanı Mevlana, gözlerini dış dünyadan biraz da kendi içlerine çevirmek isteyenlerin, kendi ruhunda yolculuk yapmak isteyenlerin, kendini bilmek ve tanımak isteyenlerin rehberi olmuştur. Mevlana Hazretleri, ölümü, ahireti korkuyla ceza ile açıklayanlara karşı aşkı, sevgiyi, merhameti, vicdanı övmüştür. Mevlana sadece bireysel kurtuluşu değil birlik ve beraberliği, kardeşliği, karşılıklı hoşgörüyü öğretilerinin temeline koymuştur” dedi.

  Yenimahalle’de sevgi, barış, huzur ve eşitlik için çalışıyoruz

  Yaşar, “Göreve geldiğim ilk günden beri yaptığım her işte sevgi ve kardeşliğimizi pekiştirmeye, barış ve huzuru ilçemizde egemen kılmaya, adaleti ve eşitliği tesis etmeye gayret ediyorum. Büyük âlimler ve erenlerin yetiştiği Anadolu topraklarında, kardeşliğimizin ve huzurumuzun bozulmamasını temenni ediyorum. Hazreti Mevlana’nın dediği gibi cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi, şefkat ve merhamette güneş gibi, başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi, hiddet ve asabiyette ölü gibi, tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi, hoşgörülülükte deniz gibi olmamızı diliyorum” diye konuştu.

  Yenimahalle belediyesi'nde mevlana kasidelerle yad edildi. Mevlana celaleddin-i rumi’nin vuslatının 748’inci yıldönümü dolayısıyla nazım hikmet kongre ve sanat merkezi’nde “şeb-i arus” programı düzenledi.
  Yenimahalle Belediyesi’nde Mevlana kasidelerle yad edildi. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslatının 748’inci yıldönümü dolayısıyla Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde “Şeb-i Arus” programı düzenledi.

  Mevlana kasidelerle yad edildi

  2010 Kuran-ı Kerim Güzel Okuma Dünya 1’incisi Hafız Ali Tel’in okuduğu Kuran Tilaveti ile başlayan program, Ayin-i Şerif Sema Gösterisi ve Türk Tasavvuf Musiki Konseri ile devam etti. İlçe sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği “Şeb-i Arus” programında Hafız Bilal Demiryürek, Fazlı Çoban, Esat Aydoğdu ve Asım Akkuş okudukları kasidelerle Mevlana’yı yad etti. Program çıkışında ise belediye ekipleri tarafından vatandaşlara lokma dağıtıldı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler