TRY - Türk Lirası
EUR
15,2213
USD
13,4772
GBP
18,2044
CNY
2,1319
-5 C
Ankara
-0.1 C
İstanbul
3.5 C
İzmir
26 Ocak 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaYazarlarMetabolizma nasıl hızlandırılır?

  Metabolizma nasıl hızlandırılır?

  Avatar of onur habat
  Onur Habathttps://haberton.com/
  Onur Habat, 135 kilodayken İstanbul Medipol Üniversitesi’nde okumaya başladı. Üniversitenin ilk senesinde 60 kilo verdi. Bu süreçteki tecrübelerini teorik bilgileri ile de birleştirerek her platform üzerinden takipçilerini bilgilendirmeye çalışmakta. Hastalıklarda beslenme, sporcu beslenmesi, besin biyokimyası, fizyoloji, sağlıklı tarifler geliştirme gibi çeşitli konularda eğitimler aldı. ‘Sezgisel Beslenme’ üzerine tez yazdı. İstanbul’da özel klinikler, devlet ve özel hastaneler gibi çeşitli kurumlarda stajlar yaptı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Metabolizma nasıl hızlandırılır? Önerilerimi uyguladığınızda metabolizmanızın yeniden hızlandığını ve yeniden kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz.

  Metabolizma nasıl hızlandırılır?
  Metabolizma nasıl hızlandırılır?

  Genellikle bir miktar kilo verdikten sonra kilo vermesi duran kişilerin sorunudur bu. Hele bir de kilo verme süreçlerinde bir diyetisyenden destek almadılarsa, kendilerini aç bırakarak yanlış bir şekilde kilo vermişlerse, kısa zamanda olması gerekenden fazla kilo vermişlerse, tüm bunların sonucunda metabolizma yavaşlayabilir.

  Bu kısımdaki önerilerimi uyguladığınızda metabolizmanızın yeniden hızlandığını ve yeniden kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz.

  Hareketi arttırın

  Vücudumuz bir makine. Bu makineyi ne kadar hareket ettirirseniz besine olan ihtiyacı da o kadar artacaktır. Siz yemek alımını arttırmazsanız depo yağlarınızdan harcayacaktır.

  Metabolizmanızın yeniden canlanması için hareketi arttırın. Gün içinde daha hareketli olun, yakın yerlere yürüyerek gitmeyi tercih edin, sevdiğiniz bir spora başlayın.

  Kaslarınızı çalıştırın

  İlk maddenin devamı; kaslarınızı da ihmal etmeyin. Kaslar dinlenme halinde bile daha çok enerji harcarlar. Kas miktarını yüksek olan kişiler yeseler bile kolay kolay yağlanmazlar. O yüzden kas egzersizleri yapın. Evde vücut ağırlığı (şınav, squat, mekik vs) yapabilir, hafif ağırlıklar kaldırabilir veya fitness salonuna gidip oradaki makinelerle kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

  Metabolizma nasıl hızlandırılır? Önerilerimi uyguladığınızda metabolizmanızın yeniden hızlandığını ve yeniden kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz.
  Metabolizma nasıl hızlandırılır? Önerilerimi uyguladığınızda metabolizmanızın yeniden hızlandığını ve yeniden kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz.

  Proteinli besinler tüketin

  Vücudun proteinleri sindirirken harcadığı enerji fazladır. Yani protein yiyerek vücudu iş yapma, aktif olma yönünde uyarmış olacaksınız. Ayrıca proteinler kasları da besleyeceği için -bir önceki maddede de bahsettiğim gibi- kas miktarınızı arttırmaya, bu da metabolizmanızı daha da hızlandırmaya yarayacaktır.

  Metabolizma nasıl hızlandırılır? - proteinli besinler tüketin
  Metabolizma nasıl hızlandırılır? – Proteinli besinler tüketin

  Protein kaynakları: Yumurta, kırmızı et, balık, tavuk, hindi, süt, yoğurt, peynir, kefir, mercimek, nohut, fasulye

  Yeterli miktarda su için

  Vücut susuz kaldığında kendini koruma moduna alacaktır, daha az iş yapmak isteyecektir ve bu da enerji harcamanızı azaltacaktır.

  Vücudun normal fonksiyonlarına etkili bir şekilde devam edebilmesi için her gün 2,5 litrenin üzerinde su içmeye gayret edin.

  Aci biber - yazarlar - haberton
  Metabolizma nasıl hızlandırılır? 1

  Bonuslar: Acı biber ve Kahve

  Kırmızı acı biberdeki ‘kapsaisin’ ve kahvedeki ‘kafein’ metabolizmayı hızlandıran biyoaktif besin öğeleri. Dozuna dikkat ederek bunları tükettiğinizde kilo verme sürecinize destek olduklarını göreceksiniz.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler