TRY - Türk Lirası
EUR
15,2113
USD
13,4118
GBP
18,2485
CNY
2,1137
-6.4 C
Ankara
2.6 C
İstanbul
-3.1 C
İzmir
20 Ocak 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerMeriç ve Tunca'da su seviyesi yağışla birlikte arttı 

  Meriç ve Tunca’da su seviyesi yağışla birlikte arttı 

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Edirne’de, yaz aylarında kuruma noktasına gelen Meriç ve Tunca’da su seviyesi, son yağışlarla birlikte arttı 

  Edirne ve çevresinde son dönemlerde etkili olan yağışlar, nehirlerin debilerini ve barajlardaki doluluk oranını artırdı. Kentin içme suyunu sağlayan Kayalıköy Barajı’nda geçen yıl aynı dönemde yüzde 6 doluluk oranı yüzde 40’a, Süloğlu Barajı’nda ise yüzde 32 olan doluluk oranı da yüzde 67’ye ulaştı. Kuraklık nedeniyle dip seviyede akan Meriç ve Tunca nehirlerinde ise su seviyesinin hızla yükseldiği gözlendi. 

  Yaz aylarında yatağında kum adacıkları oluşan Meriç Nehri’nin 105 metreküp/saniye olan debisi, 497 metreküp/saniyeye yükseldi. Kuraklık nedeniyle yatağı otlarla kaplanıp, yeşile bürünen Tunca Nehri’nde ise geçen hafta 10 metreküp/saniye olan debi, 15 metreküp/saniyeye ulaştı. Nehir debilerindeki yükselişin, Bulgaristan ile birlikte bölgeye düşen yağışlardan kaynaklandığı belirtildi. Meteoroloji yetkilileri de son 1 haftada bölgede, metrekareye 300 kiloya yakın yağış düştüğünü açıkladı. 

  ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

  Yağışların yüzlerini güldürdüğünü belirten buğday üreticisi Recep Gürecan, “Ben bu yağmurun yeterli olduğunu düşünüyorum çünkü fazlası da ürüne zarar veriyor. Tunca Nehri’nin oldukça fazla dolduğunu düşünüyorum çünkü Bulgaristan ve Yunanistan’da da yağış olduğu duyumunu alıyoruz. 1-2 ay önce kuraktı, bu yağmur ilaç gibi geldi” dedi.

  Karaağaç Mahallesi’ndeki kuyularda su seviyesinin arttığını belirten üretici Zeki Özavcı da “Yağmurların yağmasıyla nehirler yükseldi. Bu da bizim yer altı sularına fayda sağlıyor. Bu büyük ihtiyaçtı, çok şükür ki yağmur iyi geldi. Yeter ki afet olmasın diğer yerlerdeki gibi. Yağmurdan çok memnunuz. Nehir yükseldikçe kuyularımızın seviyesi de yükseliyor. Geçen yıl çok kuraktı. Şu anda kış kurağı olmayacak gibi duruyor. Ekili buğdaya da iyi gelecek. İstenen ve beklenen bir yağmurdu” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler