TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaİFM Kanun Teklifi komisyon görüşmeleri başladı

  İFM Kanun Teklifi komisyon görüşmeleri başladı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan 12 maddelik İFM Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

  AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan 12 maddelik İFM Kanun Teklifinin görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başladı. Teklifin ilk imza sahiplerinden AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, İFM Kanun Teklifi ile banka, sermaye piyasaları kuruluşları, katılım finansı şirketleri, finansal yatırım ve portföy yönetim şirketleriyle sigorta şirketlerini bir araya getirmeyi ve tek konumdan hizmet vermelerinin amaçlandığını belirterek “İFM ile uluslararası ticaret başta olmak üzere finansal hizmetlerin bütünü teşvik edilecektir.

  Bir başka soru ise İFM’de neler yapılacağıdır? Bunu da çok net bir biçimde şöyle izah ediyoruz; bankacılık, sigortacılık, yeşil finans, finansal teknolojiler ve katılım finans faaliyetleriyle birlikte uluslararası finansal hizmetler sektörü içinde faaliyet gösteren, portföy yönetimi, servet yönetimi, proje finansmanı, fon yönetimi şirketlerinin desteklenmesi sağlanacaktır” dedi.

  ‘2036 İTİBARIYLA FİNANSAL İHRACATIMIZ 3 KAT ARTACAK’

  İFM Kanun Teklifi ile finansman hizmetlerin payını artırma adına finansal hizmet ihracatına dönük çalışmaların hız kazanacağını, bu sayede cari açığın azalacağını, finansal serbestiyetin artırılacağını kaydeden Aydemir, “Bu süreç sürdürülebilir kalkınmayı da temin edecektir. Bütün bunları not düşerken, ülkemizde yaşanan finansal hizmet ihracatındaki gelişmelerin müspet seyri ve bunun çok daha ilerilere taşınma potansiyelinin varlığı gerçeğiyle hareket ediyoruz” diye konuştu.

  Ayrıca İFM Kanun Teklifi’nin Türkiye’nin finansal hizmet ihracatına ve iktisadi yapısına büyük katkı sağlayacağını vurgulan Aydemir, “Sahici verilerle tutulan bir projeksiyon, İFM’de gösterilecek faaliyetlerle 2036 yılı itibarıyla finansal ihracatımızın 3 kat artacağını göstermektedir. Yine bu noktadan bakıldığında 15 yıl içerisinde İFM Kanun Teklifi sayesinde gayri safi yurt içi hasılaya 129 milyar dolarlık bir katkı ortaya çıkıyor. Bunun bir başka anlamı, ülke ekonomisine yıllık 9 milyar dolarlık bir katkıdır ve elbette istihdama dönük getirileri de çok değerli” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler