32.6 C
Ankara
29.2 C
İstanbul
34 C
İzmir
Salı, Ağustos 3, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanMarmara'da ilk 20 metrede müsilaj yok

  Marmara’da ilk 20 metrede müsilaj yok

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Marmara’da ilk 20 metre derinlikte müsilaj olmadığını duyurdu

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ” İlk 20 metre derinlikte artık müsilaj yok. Sonraki 10 metrede var. Yine dipten yüzeye doğru gidildiğinde ilk 30 metrede müsilaj kalmadı” dedi. 

  Marmara Denizi Koruma Eylem Planı Koordinasyon Kurulu’nun ikinci toplantısı Çevre ve Şehircik Bakanı Murat Kurum başkanlığında tamamlandı. Beşiktaş’ta bulunan Cumhurbaşkanlığı Çalışma ofisindeki toplantı basına kapalı olarak 3 saat sürdü. 

  “Yeni kararlar aldık”

  Bakan Kurum, Marmara Denizi Koruma Eylem Planı Koordinasyon Kurulu’ndan sonra düzenlediği basın toplantısında, “Bugün de yine; kendilerinin imzalarıyla oluşturulan Koordinasyon Kurulu’muzun ikinci toplantısını gerçekleştirdik. Hep birlikte Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında yürüttüğümüz çalışmaları, kat ettiğimiz aşamaları ve geldiğimiz noktayı müzakere ettik, yeni kararlar aldık” dedi. 

  Marmarada ilk 20 metrede musilaj yok 2 - öne çıkan - haberton
  Marmara’Da Ilk 20 Metrede Müsilaj Yok

  “Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla denize girebilirler”

  Marmara deniz yüzeyindeki müsilajın kapladığı alan 3,5 hektara düştüğünü söyleyen Bakan Kurum, “Marmara Denizi’ndeki küçük ölçekli balıkçılara verilecek desteği bir önceki yıla göre iki katına 2 bin -2 bin 900 liraya çıkardık. Bu kapsamda, Tarım ve Orman Bakanlığımızla birlikte, ilave olarak 4,2 milyon lira ödeme yapacağız. Sağlık Bakanlığı tarafından bugüne kadar yüzme suyu alanlarında herhangi bir sorun tespit edilmedi. Yüzme suyu alanlarındaki müsilaja yönelik toksikolojik ve patolojik analizleri yaptık ve olumsuz herhangi bir duruma rastlamadık. Yani vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla denize girebilirler, güven içerisinde balık yiyebilirler” diye konuştu. 

  75 işletme ve 11 gemiye toplamda 23.5 milyon lira ceza

  Bakan Kurum, sözlerine şu şekilde devam etti: “Mart-Temmuz ayları arasında yapılan uydu gözlemlerinde müsilajın alan büyüklüklerini çıkardık. Yaptığımız denetimlerle 175 işletme ve 11 gemiye toplamda 23.5 milyon lira ceza uyguladık. 52 işletmeyi de çevre mevzuatına aykırı fiilleri nedeniyle faaliyetten men ettik.” 

  “İlk 20 metre derinlikte artık müsilaj yok”

  Gemi Atıklarının Yönetimi Yönetmeliği’ni Ağustos ayı sonuna kadar yayınlayacaklarını söyleyen Bakan Kurum, “Yüzer sistem atık kabul tesisleri oluşturacağız. Böylece gemi atıklarının geri kazanımını sağlayacak ve daha sıkı takip altına alacağız. Şu anda müsilajı tetikleyen faktörleri izlediğimiz nokta sayımızı 150 istasyona çıkardık. Araştırma alanımızı daha da genişlettik. Müsilaj problemi başladığı günden bu yana 234 istasyonda 40 gün boyunca, çeşitli derinliklerde 500 kilometre tarama ve araştırma yaptık.

  Bu çalışmalar sonucunda müsilajı sadece deniz yüzeyinden temizlemedik. İlk 20 metre derinlikte artık müsilaj yok. Sonraki 10 metrede var. Yine dipten yüzeye doğru gidildiğinde ilk 30 metrede müsilaj kalmadı. Yani orta bölümde sıkışmış durumda olduğu için artık fiziksel olarak toplama yapılamayacak durumda. Sevindirici bir gelişme olarak ifade edeyim. Bilim insanlarımıza göre Marmara denizinde yeni bir müsilaj oluşumu beklenmiyor. İnşallah çalışmalarımızla ve doğal yollarla ortada sıkışan müsilaj da parçalanacak ve dağılacak. Özellikle kentsel kirliliği kestiğimizde müsilaj tamamen yok olacak ve bir daha geri gelmeyecek” dedi. 

  Marmarada ilk 20 metrede musilaj yok 3 - öne çıkan - haberton
  Marmara’Da Ilk 20 Metrede Müsilaj Yok

  “Atıksu kaynaklı koku ve görüntü kirliliğini tamamen engelleyeceğiz”

  Gebze Teknik Üniversitesi ile yeni bir temiz üretim tekniği geliştirdiklerini belirten Bakan Kurum, “Bu çalışmamızı şehirlerimizde hızlıca yaygınlaştırarak, atıksu kaynaklı koku ve görüntü kirliliğini tamamen engelleyeceğiz. Bu noktada; sıklaştırılmış denetim çalışmaları başlatıldı. 1 Haziran-13 Temmuz 2021 tarihleri arasında; Bakanlığımızca yetki devri yapılan kurumlarımız aracılığıyla toplam 4 bin 412 deniz kirliliği denetimi yaptık. 11 gemiye 2.5 milyon lira ceza uyguladık. Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Tekirdağ’daki 3 fazlı üretim yapan toplam 36 zeytin üretim tesisinden, 25’ini 2 faza geçiş için destekleyeceğiz” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler