TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaYazarlarMarka yaratmak

  Marka yaratmak

  Nur Orhan
  Nur Orhanhttps://haberton.com/
  Nur Orhan, Halkla ilişkiler uzmanı. Reklamcı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Marka yaratmak iletişim fakültelerinde öğretilen her iletişimcinin bilmesi ve sahip olması gereken bir kavramdır. Ancak bu tanım neden bu kadar değerlidir, nelerdir bu tanımı ön plana çıkartan, öğrenciye temel verilen bir tanım olması sebebi nedir?

  Marka olmak, marka haline gelmek, tanınırlık sağlamak, güven ve imaj oluşturmak bu kavramların tamamı iletişimin önemli kavramları halindedir. Peki bunu bu kadar önemli kılan nedir?

  Marka oluşturmak aslında iletişim sözcüğü gibi dursa da hayatın pek çok alanında kullanılan bir kavramdır. Markalar insanlara endexlenir ve bir hayat tanımı oluşturur. Her marka, şirket ve kurum için ürünleri veya sunduğu hizmet çok önemlidir. Çünkü onun hem imajını oluşturur hem de satış hedeflerini belirler.

  Marka yaratmak 1 - yazarlar - haberton
  Marka yaratmak

  Marka yaratıldığı andan itibaren swot analizi yaparak iletişim hedeflerini ve satış stratejilerini belirler. Bunları yapmasındaki temel amaç pazarda tutunabilmektir ancak bunun yanı sıra pazarda sağlam bir imaj oluşturarak tutunmaktır. İmaj oluşturmak yalnızca kuruluşta değildir aksi halde kısa vadede imaj sağlanır, uzun vadede imaj sağlamak için kuruluştan itibaren düzenli analizler yapılmalı, talepler doğrultusunda ürün, içerik , hizmetler oluşturulmalıdır, müşteriler ve hedef kitle ile olan iletişim sağlıklı yürütülmelidir.

  Oluşabilecek iç sıkıntılar hedef kitleye yansıtılmadan çözülmelidir çözülmemesi ve yansıtılması dahilinde hedef kitle açısından imajda sarsılmalar ve oluşan güven problemleri nedeni ile satışlarda düşüşler yaşanabilir.

  İmaj oluştururken çalışana karşı kullanılan iletişim sözcüklerinden şirket politikasına kadar hedef kitle iletişim çalışmalarına kadar kriz anlarında uygulanan politikalara kadar planlanmalı ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. Tüm bunların yapılması ile gerçek imaj yaratımı marka oluşumu sağlanır.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler