TRY - Türk Lirası
EUR
15,4511
USD
13,6718
GBP
18,1855
CNY
2,1439
2.9 C
Ankara
13.1 C
İstanbul
12.7 C
İzmir
3 Aralık 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerMaden faciasından 11 yıl sonra insan kalıntıları

  Maden faciasından 11 yıl sonra insan kalıntıları

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  29 kişinin hayatını kaybettiği Pike River maden faciasından 11 yıl sonra hayatını kaybeden kişilerden bazılarının kalıntıları tespit edilip görüntülendi

  Polisten yapılan açıklamada, “Hayatını kaybedenlerin ailelerine olan saygıdan ve bunun devam eden bir polis soruşturması olması nedeniyle şu anda bu görüntüler yayınlanmayacaktır” denildi.

  Yeni Zelanda’da Kasım 2010’da ülkenin Güney Adası’nın Batı Kıyısı’ndaki Pike River madeninde meydana gelen patlamada 29 kişi hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili devam eden soruşturmayla ilgili Yeni Zelanda polisinden yapılan açıklamada, insan kalıntılarının görüntülerine ulaşıldığı ve polisin 29 kurbanın ailelerine konuyla ilgili bilgi verdiği belirtildi. Madenin girişinden itibaren en uzak noktalarından çekilen kalıntı görüntülerinin patologlar tarafından incelendiği ve kalıntıların konumu nedeniyle polisin onlara ulaşamayacağı ifade edildi.

  “AİLELERE OLAN SAYGIDAN GÖRÜNTÜLER YAYINLANMAYACAK”

  Açıklamada Başkomiser Peter Read’ın, “29 kişinin trajik bir şekilde hayatını kaybettiği Pike River Madeni felaketinin üzerinden yaklaşık 11 yıl geçti. Ailelere cevap sağlamaya çalışırken, bu görüntüler soruşturmaya katkıda bulunacak” ifadelerine yer verildi. Ayrıca, kalıntıların kimliğinin tespit edilemediği ancak adli tıp uzmanlarına danışılacağı da belirtilirken, “Araştırmamıza dayanarak, kalıntıların bulunduğu bölgede (facia sırasında) çalışan altı ila sekiz kişi olduğuna inanıyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine olan saygıdan ve bunun devam eden bir polis soruşturması olması nedeniyle polis şu anda bu görüntüleri yayınlamayacaktır” denildi.

  Öte yandan, ek sondaj programının Haziran ayında başladığı, bu çalışmanın sondaj kuyularının yakınında madendeki koşulların dijital olarak taranmasını ve fotoğraflanmasını sağladığı ve devam eden sondaj programının yıl sonundan önce tamamlanmasının beklendiği belirtildi. Polis, insan kalıntıların 2 kişiye ait olduğunu tespit ettiklerini ve muhtemelen bir üçüncü kişinin kalıntılarını da bulduklarını belirtti.  

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler