TRY - Türk Lirası
EUR
17,5307
USD
16,8011
GBP
20,3555
CNY
2,5076
17.3 C
Ankara
21.7 C
İstanbul
25 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerLiselilerden 'mutluluğa kurşun sıkma' temalı film

  Liselilerden ‘mutluluğa kurşun sıkma’ temalı film

  Tuğba Öztürk
  Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
  Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

  Haftanın Öne Çıkanları

  Trabzonda’da bir grup lise öğrencisi, kadına şiddet başta olmak üzere arkadaşlığın önemi ve ‘mutluluğa kurşun sıkma’ temalı film çekti. Filmde Trabzon’da yorgun mermiyle yaşamını yitiren Emir Yuşa Atıcı detayı da yer aldı.

  Özel Anadolu lisesinde İngilizce öğretmeni Betül Öztürk’ün projelendirdiği, 9’uncu sınıf öğrencisi Berra Durmuş (15) tarafından senaryosu hazırlanan ve Yusuf Can Karabina’nın çevirisini yaptığı ‘Beklenmedik Davet’ adlı uzun metrajlı filmde 14 öğrenci görev aldı. Bir velinin başrol oynadığı, diğer velinin kameramanlığını yaptığı 45 dakikalık film, 8 ayda çekildi. Gösterime giren film için sinema salonunda gala düzenlendi. Filmde Trabzon’da yorgun mermi sonucu ölen Emir Yuşa Atıcı detayı da yer aldı.

  Liselilerden mutluluga kursun sikma temali film 1 - yerel haberler - haberton
  Liselilerden ‘mutluluğa kurşun sıkma’ temalı film

  Kadına şiddet başta olmak üzere arkadaşlığın önemi ve ‘mutluluğa kurşun sıkma’ temalarının işlendiği film, izleyenlerden beğeni topladı. Filmde, parkta kadın ve erkek arasında tartışma yaşandığı, bu sırada erkeğin kadının üzerine yürüdüğü anlar yer aldı. Parkta oturan liseli kızlar, kadına sahip çıkıp, şiddeti önlerken; yorgun mermi sahnesinde ise liseli öğrenciler, silah kullanılmaması yönünde mesajlar verdi.

  ‘ÖĞRENCİMİZİN HAYALİ GERÇEKLEŞTİ’

  Lise müdürü Tufan Aktürk, “Filmin tamamı öğrencilerimize ait. Senaryosundan çekimlerine, oyunculuğuna kadar kendilerinin emeği var. Filmin oyunculuğuna veliler de eşlik etti. Tamamen amatör ruhla çekilmiş olan bir film. Biz gerçek anlamda yetenekli olan öğrencimizin hayalini gerçekleştirebilmek için bu yola çıktık ve sonra gördük ki öğrencilerimiz, velililerimiz bu işe ortak oldu. Filmimiz İngilizce ve 14-15 yaş gurubunda olan öğrencilerin yaptığı ilk ve tek uzun metraj film olma özelliği de taşıyor. Çok gururluyuz” dedi.

  Liselilerden mutluluga kursun sikma temali film 2 - yerel haberler - haberton
  Trabzonda’da bir grup lise öğrencisi, kadına şiddet başta olmak üzere arkadaşlığın önemi ve ‘mutluluğa kurşun sıkma’ temalı filmi çekti.

  Filmin senaristi Berra Durmuş, “Ben aklıma gelen kurguları ilkokuldan beri defterime not alıyordum. Bu benim hayalimdi. Bunu gerçekleştirmek için yola çıktık. Çok çalıştım. Gece geç saatlere kadar senaryoyu yazmak için çalıştığım zamanlarım oldu. Çekimleri arkadaşlarımla ve onların velileri ile yaptık. 8 ay çekimler sürdü. Çok eğlendik. Yazmayı çok seviyorum. İleride bununla ilgili profesyonel olmak istiyorum” diye konuştu.

  Filmin çevirmenliğini yapan Yusuf Can Karabina (15) ise “Berra arkadaşımızın yazdığı senaryoyu İngilizce’ye çevirdim. Öğretmenlerimizin çok büyük destekleri oldu. İngilizce’min gelişimine çok büyük katkı sağladı. Çok eğlendik. Başarılı olduğumuz için çok mutluyum” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler