16 C
Ankara
21.5 C
İstanbul
23 C
İzmir
Cuma, Haziran 25, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarLevanten Mimar, Alexandra Vallaury

  Levanten Mimar, Alexandra Vallaury

  Avatar of i̇pek usta
  İpek Ustahttps://haberton.com/
  İpek Usta, İstanbul'da doğdu, büyüdü. Yeditepe Üniversitesi mezunu. Yazı yazmayı çok seviyor.

  Son Dakika Haberleri

  Mimar Alexandra Vallaury en ünlü Levantenlerden biridir.  Alexandra Vallaury, İstanbul’da dünyaya gelmiş doğma büyümü İstanbullu bir Fransız’dır. 

  Osmanlı mimarisinde 17. yy ‘da başlayan batılaşma süreci, 18. yy’da ve 19. yy’ da tam anlamıyla hız kazanmaya başlar. 18. yy itibariyle sanattan edebiyata, mimariden müziğe, resimden modaya kadar her alanda batı etkisi hissedilir. Mimaride başlayan batılaşma dönemi yeni bir şehir, yeni bir düzen ve yeni bir toplum inşa etme ümidi doğurur.

  Klasik Osmanlı mimarisi yavaş yavaş batılı üsluplara sahip bina ve yapılara yerini bırakır. Osmanlı Devlet’inin savaşlarda toprak kaybetmeye başlaması, gerileme dönemine girmesi ve kötüye doğru giden siyasi düzen her anlamda batılılaşmayı bir çözüm olarak görür. Tanzimat dönemiyle hız kazanmaya başlayan batı mimari stillerinden; barok, art nouveau, rokoko, neo-gotik ve amper üsluplara sahip yapılar İstanbul’da dikkat çekmeye başlar. 

  Bu süreçte en çok etkileşime girilen ülkeler İtalya ve Fransa’dır.  Osmanlı  elçileri, devlet adamları ve kâtipleri sürekli olarak yurt dışına gidiyor ve batı kültürü ile etkileşim içinde bulunuyordu. Yavaş yavaş mimarisinde başlayan batılaşma etkisi, İstanbul ‘a yeni bir siluet kazandırmaya başladı.

   18. yy’ın sonralarında tam olarak başlayan Batılaşma dönemi yaklaşık olarak 300 yıl boyunca İstanbul’u ve Anadolu’yu etkisi altına almaya devam etti.

  Kimdir Levantenler?

  Levanten kelimesi Fransızcadan dilimize girer ve ‘doğulu’ anlamına gelir. Fransız ve İtalyan Katolikler olarak adlandırılan Levantenler, Osmanlı döneminde ülkemize yerleşen, azınlıklardan farklı olan Hristiyanlara verilen genel addır. Levanten kelimesi İstanbullu İtalyan ve Fransızlara ithâf edilmiştir.

  Alexandra Vallaury

  Mimar Alexandra Vallaury en ünlü Levantenlerden biridir.  Alexandra Vallaury, İstanbul’da dünyaya gelmiş doğma büyümü İstanbullu bir Fransız’dır.  Elçi olan babasının işi sebebiyle İstanbul’da doğup, büyüyen Vallaury  mimarlık eğitimini Paris Güzel Sanatlar Okulu’nda tamamlamıştır.  Bazı kaynaklarda orta ve lise eğitimini İstanbul’da Saint Joseph’te yaptığı yer almaktadır.

  Mimarlık eğitimi tamamladıktan sonra tekrar İstanbul’a dönen Alexandra Vallaury , Sanayi-i Nefise Mektebi’nde mimarlık eğitimi  vermeye başlar. Kesin bir bilgi olmamakla birlikte bazı  kaynaklarda bu bölümün kurucusu olduğuna yer verilir.

  Sanayi-i Nefise Mektebi’ndeki işinden ayrıldıktan kısa bir süre sonra vefat etten ünlü mimarın mezarının Pangaltı Latin Katolik aile mezarlığında olduğu tahmin edilir.

  Mimar ve ressam olan Vallaury, resim ve mimariyi başarılı bir şekilde harmanlar. Müze- i Hümayun (günümüzün Arkeoloji Müzesi) Pera Palas Hotel, Abdülmecit Efendi Köşkü, Arif Paşa Yalısı, Emek Sineması, Vahdettin Köşkü, Eminönü Hidayet Camii, Türk Tütün Pavyonu ve Osmanlı Bankası Genel Müdürlüğü binası O’nun eserleri arasında sıralanır.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler