31.8 C
Ankara
33 C
İstanbul
38.6 C
İzmir
Cuma, Temmuz 30, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAydın'da 5 yıl önce batırılan yolcu uçağına ilgi

  Aydın’da 5 yıl önce batırılan yolcu uçağına ilgi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Aydın’ın Kuşadası’na kısıtlamalar sonrası ilgi artarken, 5 yıl önce batırılan yolcu uçağı da dalış tutkunlarının gözdesi oldu

  Aydın’ın Kuşadası ilçesi koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasıyla dalış tutkunlarının yeniden gözdesi oldu. Alternatif turizm çalışmalarına ağırlık verilen ilçede, yerli ve yabancı dalgıçların listesinde ilk sırada Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından dalış turizminin canlandırılması amacıyla 5 yıl önce batırılan Airbus A 300 tipi yolcu uçağı var.

  Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası, normalleşe adımlarının atılmasıyla birlikte dalış tutkunlarını yeniden ağırlamaya başladı. Su altındaki kaya yapıları, bangolar, derin duvar yarları ve mağaralar gibi doğal resiflere sahip olan Kuşadası’nda yapay resiflerin oluşturulması için de çalışmalar yapıldı. Bu amaçla Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 270 bin TL’ye 54 metre uzunluğa ve 44 metre kanat genişliğine sahip Airbus A 300 tipi yolcu uçağı satın alındı. 47 ton ağırlığındaki uçak, 2016 yılında Kuşadası Körfezi’nde batırıldı. Kuşadası, böylece Türkiye’nin en büyük uçak batığına sahip oldu. Bölgede dalış turizminin canlanmasına büyük katkı sunan batık uçağa, kısıtlamaların kalktığı 1 Temmuz’dan beri yaklaşık bin dalış yapıldı.

  Kusadasinda 5 yil once batirilan yolcu ucagina ilgi 2 - yerel haberler - haberton
  Kuşadası’Nda 5 Yıl Önce Batırılan Yolcu Uçağına Ilgi

  Herkese buraya gelip dalmasını tavsiye ederim

  Tatilini geçirmek için Kuşadası‘na geldiğini belirten Emre Yazar, “27 senedir ABD’de yaşıyorum. Belirli aralıklarla Kuşadası’na tatil ve dalış yapmaya geliyorum. Bugün Türkiye’nin en büyük uçak batığı resifine daldım. Çok keyifliydi. Su altı yaşamını gözlemlemek isteyenler için çok değişik bir ortam oluşturulmuş. Farklı türde balıklar gördüm. Uçağın ortasından girip, ön kapısından çıktım. Türkiye’nin değişik yerlerinde de dalış yaptım ama buradaki su altı canlı çeşitliğini hiçbir yerde görmedim. Herkese buraya gelip dalmasını tavsiye ederim” diye konuştu.

  Zuhal Yaşar da, “Dalış yapmayı çok seviyorum. Bu yıl da derin dalış eğitimimi tamamladım. Bugün, Kuşadası açıklarında batırılan dünyanın en büyük batık uçağına daldım. Muhteşem bir görünüme sahip. Belirli aralıklarla Kuşadası’na gelip, uçağa dalmaya devam edeceğim” dedi.

  Kusadasinda 5 yil once batirilan yolcu ucagina ilgi 3 - yerel haberler - haberton
  Kuşadası’Nda 5 Yıl Önce Batırılan Yolcu Uçağına Ilgi

  “Dalış turizmine hareketlilik getirdi”

  Dalış eğitmeni Tağmaç Saraçoğlu ise, “Uçak batığı resifi, Kuşadası’nın dalış turizmine hareketlilik getirdi. Dünyanın değişik ülkelerinden Kuşadası’na uçak batığına dalmak için gelen dalgıçlar var. Kuşadası, berrak ve temiz bir denize sahip olduğu için su altında dalgıçlara derin bir görüş mesafesi de sunuyor. Türkiye genelinde denizlerimizi temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Aksi takdirde denizlerimizi tehdit eden müsilaj ile uğraşmaya devam ederiz” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler