TRY - Türk Lirası
EUR
18,4090
USD
17,9363
GBP
21,7778
CNY
2,6600
21.2 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
22 C
İzmir
14 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKibir ne demektir, siz kibirli misiniz ?

  Kibir ne demektir, siz kibirli misiniz ?

  İlknur Polat
  İlknur Polathttps://haberton.com/
  İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kibir insanların çevredeki kişilere göre daha üstün görme çabası ya da büyüklük olarak karşımıza çıkan bir kavramdır.

  Aslında kişi kendi parası ekonomik konumu için çevresine göre üstünlük çabası göstermeye çalışır. Bunu bazen arkadaşına işveren ise çalışanına ya da dostum dediği kişiye yapar. Farkındadır çoğu zaman kabul etmez. Kibir ve büyüklenme aslında zayıf karakterli tutunacak dalları olmayan insanların sığındığı bir kalkandır.

  Bu özellik onun yapısında vardır konum sadece beslendiği bir kaynaktır çoğu zaman. Bu insanlar kendilerini övmeyi çok severler ve çok beğenirler. Mütevazi değillerdir dışarıdan bakıldığında nefislerinin kölesi olmuş yalan dünyanın parıltısına kapılıp gitmişlerdir. Onlara göre bu normaldir. Aldıklarını göstermeyi gittikleri yerleri anlatmayı severler. Konuşacak konuları harcadıkları paralardır. Hiç sorulmasa bile aldığı bir ev ya da arabayı sohbet konusu yapabilir. Bu durumla ilgi çekmeyi bekler. Etki yaratmak ister.

  Kibir ne demektir siz kibirli misiniz 1 - yazarlar - haberton
  Kibir ne demektir, siz kibirli misiniz?

  İslam dünyası gururlu burnu büyük olarak tabir edilen bu insan türünden asla hoşlanmaz. Kibriyâ Allah’ın sıfatı olarak geçmektedir. Son ayette mutlak anlamda büyüklüğün Allah’a mahsus olduğu bildirilir. Âyetlerin bazısında tekebbür ve istikbar, kendisinin Âdem’den daha üstün olduğunu ileri süren İblîs’in büyüklenme duygusuna kapılarak Âdem’e secde etmesini isteyen ilâhî buyruğa karşı çıkışını anlatır

  Diğer âyetlerde ise aynı kavramlar inkârcıların Allah’ın âyetleri, kitabı ve dini, Peygamber ve onun tebliğleriyle müslüman topluluk karşısındaki aşağılayıcı ve reddedici tutumlarını, kendini beğenmişliklerini ifade eder. Önceki peygamberlerin tebliğ faaliyetlerinin açıklandığı âyetlerde onların da benzer tepkilerle karşılaştığı anlatılarak bu tutumun her devirdeki inkârcıların ortak tavrı olup bunun bir ahlâk hastalığı sayıldığı belirtilir, şeytan kibirli insanı sever onun nefsinde yaşar ve beslenir.

  Bir insanın kişiliği davranışlarının toplum içindeki değeriyle ölçüşür. Kendi meziyetlerinin farkında olan insan ölçülü ve naif olduğuğunda saygı ve beğeni alır. Övgü karşı taraftan alındığında değerli olur. Alçakgönüllü insan yerini bilir yardımsever ve iyi niyetlidir. Toplum önünde ve İslami boyutta insanın özeli kalbi güzel ölçülü iyi niyetli insanlardır.

  Yalan dünyada ömür insana verilen en güzel hediyedir. Kibirli olmadan olacak koşulların etkisinde kalmadan karşımızdaki insanları kırmadan bir hayat geçirelim. Her şey gelip gider zenginlik, güzellik ama insanların beyninde ve kalbinde açtığınız izler silinmez. Sevgiyle kalın….

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler