TRY - Türk Lirası
EUR
17,5202
USD
16,8080
GBP
20,3413
CNY
2,5086
20.8 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
28 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatKartal Kitap Fuarı'nda Ayşe Kulin'e onur ödülü

  Kartal Kitap Fuarı’nda Ayşe Kulin’e onur ödülü

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kartal Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kartal Kitap Fuarı, edebiyat ve sanat dünyasının ünlü kalemlerini ağırlamaya devam ediyor. Etkinliğin ikinci gününde, yazar Ayşe Kulin, onur ve emek ödülünü, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in elinden aldı.

  Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliklerin ikinci gününde Emekli Amiral Cem Gürdeniz, Hakan Bıçakçı, Mine Söğüt, Figen Şakacı, Ahmet Mümtaz Taylan, Kemal Varol, Gamze Güller, Murat Gülsoy, Umay Umay ve Atilla Dorsay’ın söyleşileri gerçekleşti.

  EDEBİYAT VE SANAT DÜNYASININ ÜNLÜ İSİMLERİ OKURLARIYLA BULUŞTU

  Kartal kitap fuarı'nda ayşe kulin'e onur ödülü
  Kartal Kitap Fuarı’nda Ayşe Kulin’e onur ödülü

  Fuarda, günün ilk söyleşilerinden birinde yazar, oyuncu ve yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan sevenleri ile bir araya geldi. Ünlü sanatçı söyleşide yeni kitabı, Ara Toplam, Yolumu Ararken Öğrendiklerim ve sanat hayatıyla alakalı merak edilen soruları cevapladı. Uzun yıllardır çok sevilen Leyla ile Mecnun adlı dizinin, önümüzdeki yıl çekimlerinin devam edeceğinin müjdesini veren ünlü sanatçı, yakın zamanda mutlaka bir tiyatro oyununu da sahneye taşımak istediğini söyledi. 

  Günün öne çıkan söyleşilerinden biri de ünlü yazar ve müzisyen Umay Umay’ın konuşmacılığında gerçekleşti. Sanatçı Umay, söyleşide daha çok müzik hayatıyla ilgili konuştu. Özellikle çocukların, romanlardan çok şiir okumaya teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Umay, Türkiye’nin kültür sanat hayatının bir yapaylık içinde olduğunu, bu durumun bir an önce değişmesi gerektiğini sözlerine ekledi ve yakın zamanda yeni bir şarkı bestelemek istediğinin müjdesini verdi.

  2. Kartal Kitap Fuarı’nın misafirlerinden biri de sinema eleştirmeni ve yazar Atilla Dorsay oldu. Dorsay, söyleşide Türk ve dünya sineması tarihi ile yazın hayatıyla ilgili merak edilenleri cevapladı. Hayatını değiştiren filmin, Yılmaz Güney’in ‘Umut’ isimli filmi olduğunu, filmi izledikten sonra mimarlığı bırakarak yazar olmaya karar verdiğini söyleyen yazar, yakın dostu olan Yılmaz Güney’i son günlerinde ziyaret edememiş olmaktan dolayı, hayatı boyunca yaşadığı üzüntüyü ifade etti.

  Fuarda gerçekleşen söyleşileri takip eden Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, konuşmacılara söyleşilerin sonunda fuardan hatıra olarak, Kartal Belediyesi logolu kalem hediye etti. Ünlü yazarlar, söyleşilerin ardından okurları için kitaplarını imzaladı.

  Kartal belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen kartal kitap fuarı, edebiyat ve sanat dünyasının ünlü kalemlerini ağırlamaya devam ediyor. Etkinliğin ikinci gününde, yazar ayşe kulin, onur ve emek ödülünü, kartal belediye başkanı gökhan yüksel’in elinden aldı.
  Kartal Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kartal Kitap Fuarı, edebiyat ve sanat dünyasının ünlü kalemlerini ağırlamaya devam ediyor. Etkinliğin ikinci gününde, yazar Ayşe Kulin, onur ve emek ödülünü, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in elinden aldı.

  ONUR VE EMEK ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ AYŞE KULİN’E

  Fuarda, onur ve emek ödülünün sahibi ise Türkiye’nin öne çıkan yazarlarından biri olan Ayşe Kulin oldu. Ödül töreninden önce, gerçekleşen söyleşide kısa bir konuşma yapan sevilen yazar, pandemiden dolayı uzun süre fuarlara katılamadığını, bu yüzden Kartal Belediyesi tarafından organize edilen kitap fuarına davet edilmesinden dolayı yaşadığı mutluluğu ifade etti. Kulin, Srebrenitsa katliamıyla alakalı kaleme aldığı ‘Sevdalinka’ isimli kitabından sonra Avrupa ülkelerine olan kızgınlığından dolayı hiçbir zaman Avrupa ülkelerine seyahat etmediğini söyledi.

  Söyleşinin sonunda, ünlü yazara onur ve emek ödülünü takdim eden Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Kıymetli yazarımıza böyle bir fuarda bizleri yalnız bırakmadığı için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kartal’ı, İstanbul’un kültür sanat merkezi yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Diliyoruz ki tüm yazarlarımız özgürce eserlerini kaleme almaya devam edebilsin” ifadelerini kullandı.

  Yazar Ayşe Kulin ise onur ve emek ödülünü almaktan dolayı yaşadığı mutluluğu ifade ederek, ödülü hayatı boyunca saklayacağını belirtti.

  OYUNCU YURDAER OKUR, AYAKTA ALKIŞLANDI

  2. Kartal Kitap Fuarı’nın son etkinliği ise ünlü oyuncu Yurdaer Okur tarafından sahneye taşınan ve Türk edebiyatının unutulmaz şairi Nazım Hikmet’in şiirleri ve hayat hikâyesinin işlendiği, ‘Ran’ isimli tiyatro oyunu oldu. Yaklaşık bir saat süren tek perdelik oyunun son sahnesinde Yurdaer Okur’un, Nazım Hikmet tarafından kaleme alınan, ‘Güneşi İçenlerin Türküsü’ adlı şiirini seslendirdiği anda, tüm sanatseverler oyuncuyu uzun süre ayakta alkışladı.

  Kartal kitap fuarinda yazar ayse kuline onur ve emek odulu verildi 3833 dhaphoto4 - kültür ve sanat - haberton

  Oyunun sonunda, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Yurdaer Okur’a teşekkür plaketi takdim ederek, “Ülkesini ve bayrağını sevenlerin, Kartallı Kazımlar’ın kenti Kartal’dayız. Gerçekten çok duygulandık. Sizlere ve kıymetli oyuncumuza sonsuz teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler