TRY - Türk Lirası
EUR
19,614
USD
18,634
GBP
22,825
CNY
2,645
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaYazarlarKartal 3 puan ile zirveye kondu

Kartal 3 puan ile zirveye kondu

Peyami Altunsuyu
Peyami Altunsuyuhttps://haberton.com/
Peyami Altunsuyu; Spor yazarlığı ve yorumculuğu yapmakta. Aynı zamanda çeşitli konularda haber ve köşe yazıları yazmakta.

Haftanın Öne Çıkanları

Kartal 3 puan ile zirveye kondu! Beşiktaş yeni hocası Valerian Ismael ile farklı oyun sistemleri içerisinde çeşitli mücadeleler verdi.

Bu oyun sistemleri çok büyük arzalar veriyordu şüphesiz. Özellikle 10 numara ve merkez orta saha bölgelerinde  teknik kapasitesi yüksek, oyun zekası ortalamanın üstünde, savunma arkasına derin toplar bırakan, kanatlarla pas yapıp kilitlenen oyunu açarak takımı adına atak başlatan biri yoktu. Sivasspor gibi özellikle rakiplerine yoğun baskı kuran ve birebir mücadelelerde fiziki üstünlük kuran bir takım karşısında ciddi direnç ve oyun üstünlüğü kuran Beşiktaş’ın bu oyunu yine eleştirilen hocasının yeni kararları sayesinde oldu desek yanlış olmaz. Özellikle en sıkıntılı alan olan merkez orta saha bölgesindeki 2 isim ön plana çıktılar  Salih ve Gedson.

Valerian Ismael şüphesiz benim de eleştirdiğim bir hoca lakin yeniliğe açık ve aynı şeylerde dikta etmeyen bir yapısı olduğunu bu maçta görmüş olduk. Hala yaptığı oyuncu değişikliklerini gerek zamanlama gerekse oyun şablonu açısından yanlış ve eksik bulsam da genel olarak iştahlı ve taktik disipline bağlı bir takım görüntüsü vardı sahada. Her ne kadar ikinci yarıda belli aralıklarla oyun kalitesinde düşüş olsa da genel olarak tatmin eden bir oyun vardı sahada. Sesin başı için gayet iyi başlangıç oldu.

Kartal 3 puan ile zirveye kondu

Beşiktaş ilk 45 dakikaları çok yüksek kalitede ve fizik gücünde oynayan bir takım haline dönüştü. En azından bu maç özelinde bunu söylemek makul bir çıkarım olacaktır. 45 dakikadan sonra o yüksek performansı 60-65 dakikaya yaymasını şu anda beklemek sağlıklı olmaz. Bunun için daha çok erken zamanla bu performansın süreklilik haline geleceğini düşünüyorum.

Her şeyden önce rakibini çok erken sindirmeyi başardı Beşiktaş takımı üstelik takımda Ghezzal ve Josef’de yoktu.

Bu kadar yeni oyuncuyu kısa sürede birbirilerine uyumlu olacak bir sistem içerisine dahil etmek kolay bir iş değildir. Bu takıma Josef ve Ghezzal’ın ekleneceğini de düşünecek olursak daha zevkli maçlar izleyeceğiz diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra en az 1 sağ stoper ve çabuk bir sol kanat oyuncusu Beşiktaş’ın öncelikleri arasında olmalı.

Weghorst

Weghorst için ayrı bir parantez açmak istedim. Batshuayi’den neden verim alınamadığı bu maçta net olarak ortaya çıktı. Ismael hocanın tam olarak sisteminin en önemli parçası şüphesiz Weghorst. Sırtı dönük top tutabilen ver maçlarda takım arkadaşlarına alan yaratan hem skor katkısı hem de savunma ve önde baskıyı bu kadar iyi yapan aynı zamanda sistemin işleyişini hızlandıran bir santrafor bulmak gerçekten nokta atışı transfer desek yanlış olmaz. Weghorst kurduğu bağlantılar ile gerçekten kalitesini bir kez daha göstermiş oldu. Ayrıca hava toplarında her zaman üstünlük sağlaması rakip savunmacılara büyük bir gözdağı oluyor. Adaptasyon sürecini çabuk atlaması aidiyet duygusunu bu denli hissetmesi ise şüphesiz iyi bir yönetim başarısıdır.

Kartal 3 puan ile zirveye kondu! Beşiktaş yeni hocası Valerian Ismael ile farklı oyun sistemleri içerisinde çeşitli mücadeleler verdi.

N’Koudou ve Muleka’nın uyumu ve oyuna katkısı şüphesiz çok etkileyici oldu.Muleka gerçekten beklenenden kısa sürede adapte olarak takımın sisteminin önemli bir parçası olacağını hissettirdi. Bu performansı geriden besleyen isimlerde Salih,Gedson ve Rosier oldu desek yanlış olmaz. Bunun yanı sıra Dele Ali hazır olmamasına rağmen birkaç pozisyonda klasını konuşturmayı başardı ama fizik durumu olarak tam performansını sergilemesi ve takıma uyum sağlaması açısında 2 hafta daha en az süre tanımak lazım.

Mental olarak hazır hale geldiği zaman takıma seviye atlatabilecek bir oyuncu. Bileklerine çok hakim oluşu ve oyun zekası ile yapacağı hamle tahmin edilmesi en zor oyunculardan birisi. Orta ve uzun vadede nasıl bir sonuç verecek onu izlemeden bilemeyiz.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler