TRY - Türk Lirası
EUR
18,2551
USD
17,9582
GBP
21,6481
CNY
2,6458
17.9 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
18.7 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKare işaretli Bizans seramikleri yeniden üretilecek

  Kare işaretli Bizans seramikleri yeniden üretilecek

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sosyal medyada ‘hastag’leri etiketlemek için kullanılan Kare işaretli Bizans seramiklerinin üretilmesi için çalışmalar başlarken, kadınlar tarafından imitasyonları yapılan seramik uygulamaları özel bir koleksiyon olarak geleceğe aktarılacak.

  Çobankale arkeolojik kazıları, Altınova Belediyesi’nin destekleri ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk ve İslam Sanatları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Seçkin’in kazı başkanlığında devam ediyor. Sosyal medyada ‘hastag’leri etiketlemek için kullanılan ‘kare’ sembolü başta olmak üzere her yıl yeni bulguların ortaya çıktığı Çobankale arkeolojik kazılarında Zeuksippus Ailesi Seramikleri, Beyaz Hamurlu Seramikler, Astar Boyalı Seramikler ile kazıma, baskı ve boyama gibi farklı tekniklerle hazırlanan seramikler yeniden üretilecek.

  Kare isaretli bizans seramikleri yeniden uretilecek 1 - yerel haberler - haberton
  Kare işaretli bizans seramikleri yeniden üretilecek

  Kazılarda ortaya çıkarılan binlerce yıllık seramik parçalar, puzzle gibi aylar süren çalışmalar sonrası birleştiriliyor. Seramik uygulamaların imitasyonları ise kadınlar tarafından yapılıyor. Üretilen seramiklerden özel bir koleksiyon oluşturulacak. Kadınlar, tarihin bilinen en eski hashtag sembolünün aralarında bulunduğu motifleri seramiklere işleyecek.

  Çalışmaların sonuçlarının kısa süre sonra ortaya çıkacağını söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Yıllardır büyük bir sabır, özveri ve titizlikle çalışan değerli hocalarımıza ve tüm ekibimize çok teşekkür ediyorum. Özellikle bu tarihi eserlerin kadınlarımız tarafından üretilecek olmasından dolayı çok heyecanlıyız” dedi.

  ‘BÜYÜK BİR EMEK VE SABIR GEREKTİREN ÇALIŞMA’

  10 ve 12’nci yüzyılda inşa edildiği düşünülen Çobankale’de kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulguların dünya arkeoloji literatüründe ciddi yer almaya başladığına dikkat çeken Doç. Dr. Selçuk Seçkin ise şunları söyledi:

  Kare isaretli bizans seramikleri yeniden uretilecek 2 - yerel haberler - haberton
  Sosyal medyada ‘hastag’leri etiketlemek için kullanılan kare işaretli bizans seramiklerinin üretilmesi için çalışmalar başlarken, kadınlar tarafından imitasyonları yapılan seramik uygulamaları özel bir koleksiyon olarak geleceğe aktarılacak.

  “Kazı sırasında çıkartılan küçük buluntular, çok önemli veriler ortaya koydu. Tabii bunlar çok uzun soluklu çalışmalar. Puzzle gibi düşünün. Bunların eksik parçalarının tamamlanması, çıkan bütün seramikler içinde küçük parçaların bulunması çok uzun zaman gerektiren, sabır gerektiren çalışmalar. Bu konuda uzman ekip arkadaşlarımız var. Bunlar, sürekli çalışmalarını yapıyorlar, çizimlerini fotoğraflamasını tüm tekniğini yapıyorlar.

  Kazı alanındaki çalışmalar 4-5 ay, kazı evindeki çalışmalar ise yıl boyu sürüyor. Her zaman en büyük destekçimiz olan Başkan Dr. Metin Oral ve ekibimizin iş birliği ile bu tarihi koleksiyonların geleceğe taşınması ve kadınlara önemli bir alan açması çok heyecan verici. Bölgenin tarihi kimliğinin tanıtımı ve özellikle de kadınların çalışmalara katılımın sağlanması her anlamda çok değerli.” 

  Doç. Dr. Selçuk Seçkin, Doğu Roma-Selçuklu mücadelesindeki etkinliği, 1’inci Haçlı Seferi’nin püskürtülmesinde ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemindeki rolü nedeniyle Çobankale’nin Türk ve dünya tarihi açısından önemli olaylara tanıklık ettiğini de sözlerine ekledi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler