TRY - Türk Lirası
EUR
20,495
USD
19,031
GBP
23,256
CNY
2,764
22 Mart 2023, Çarşamba
Ana SayfaYazarlarKardeşlik sevgi ister

Kardeşlik sevgi ister

Kardeş olmak dünyanın en güzel duygusudur. Kardeşler arasındaki sorunlar tatlı dil ve güler yüzle, kavgasız, öfkesiz, anlayışla, kibarlıkla, anahtar sözcüklerle, her zaman ve her yerde çözülebilir. Yeter ki isteyelim.

Esra Karabulut
Esra Karabuluthttps://haberton.com/
Esra Karabulut, Atatürk Anadolu Lisesinde okuyor. "Antakya Okuyor" Projesinde bulundu. Şiir ve kompozisyon yazmaya bayılıyor. Sayısal bölüm öğrencisi, Eczacı olmak istiyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Kardeşlik dayanışma, güler yüz, tatlı dil, yardımlaşma ister. Kin, nefret, ihanet, saygısızlık, iftira bunların bir tanesi bile, kardeşliği öldürmeye yeter.

Benim iki arkadaşım var . Onları canımdan çok seviyorum . İyi ki varlar. Bu hikayeyi onlar sayesinde yazdım.

Kardeş aynı anadan, babadan gelen kardeşlik değildir sadece. Kardeşlik arkadaşlar arasında da oluşabilen, komşular arasında gelişebilen bir duygudur. Bu duyguyu ömür boyu sürdürmek bizim elimizde. Bir arkadaşımıza canım kardeşim nasılsın dediğimiz zaman alacağı duyguyu tahmin etmek zor olmasa gerek. Ya da tam tersi kardeşim dediğiniz kişiye kaba sözler, hakaret, aşağılayıcı söz kullanırsak alacağı duygu ne olur acaba bilebilir misiniz? Kardeşlik özveri, güven, sevilmek, sevmek ister.

Kardeşlik dayanışma, güler yüz, tatlı dil, yardımlaşma ister. Kin, nefret, ihanet, saygısızlık, iftira, düşmanlık, karalama, küçük görme, hor görme bunların hepsi ya da bir tanesi, kardeşliği, arkadaşlığı, dostluğu öldürmeye yeter de artar bile. Kimse kimsenin uşağı değil belki de ama canın kadar sevdiğin dostların senden yardım isterse karşılık beklemeden yapılmalı. Çünkü bu dünyada herkes birbiri için vardır.

Kardeşlik sevgi ister
Kardeşlik sevgi ister

Kardeşler arasında farklılıklar çoktur. Beş parmağın beşi de aynı değildir. Kardeşlerin ne istediği sorulmalıdır. Ben büyüğüm senden daha iyi bilirim lafı ne aile arasında , ne de arkadaşlıkta kurulmamalıdır. Birbirlerinin sırlarını iyi saklamadırlar. Kardeşlikte en büyük anlaşma yolu karşılıklı konuşmaktır.

İncitmeden, kırmadan, kaba kuvvetten kaçarak, kendini büyük görmeden, karşındakinin yerine kendini koyarak; kırılabilecek bir kalbi olduğunu unutmadan konuşulmalıdır. Kardeşin, arkadaşın, komşunun fikri mutlaka alınmalıdır. Beden dili de çok önemlidir. Hoşuna giden bir olay olduğu zaman yüz güler, sevinçten havalara uçulur. Duygu dolu anlarda üzülür ve ağlanır. Bu da yüze yansıdığı için duygular hissedilir. Kardeşine sarılabilirsin, dertlerini dinleyebilirsin.

Sonuç olarak ; kardeş olmak dünyanın en güzel duygusudur. Kardeşler arasındaki sorunlar tatlı dil ve güler yüzle, kavgasız, öfkesiz, anlayışla, kibarlıkla, anahtar sözcüklerle, her zaman ve her yerde çözülebilir. Yeter ki isteyelim. Yeter ki gücümüz olsun ve her zaman seni çok seviyorum kardeşim kelimesini kullanmayı bilelim.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler