TRY - Türk Lirası
EUR
18,1447
USD
18,5848
GBP
20,6187
CNY
2,6117
13.5 C
Ankara
18.6 C
İstanbul
21 C
İzmir
7 Ekim 2022, Cuma
Ana SayfaYazarlarKaranlık ışığı aydınlar

Karanlık ışığı aydınlar

Yunus Emre Bal
Yunus Emre Balhttps://haberton.com
Yunus Emre Bal, 30.03.2002 tarihinde İstanbul Gaziosmanpaşa’da doğdu. İlk okulun ilk 4 ayını Balıkesir Cumhuriyet İlkokulu’nda okudu ve ardından yedinci sınıfa kadar okuyacağı Arman Polat İlk ve Orta Okulu’na nakil oldu, orta okulun son yılını ise Profesör Doktor Gazi Yaşargil Orta Okulu’nda okuyup liseye geçti. Lisenin ilk yılını Gaziosmanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyup ikinci sınıfta Alibeyköy Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’ne geçiş yapıp liseyi burada bitirdi. Şuan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı bölümünde okumaya devam etmektedir. Hiç şahsına ait basılı eserinin olmamasına rağmen dört adet şiir antolojisinde ve bir internet dergisinde şiirleri ve öyküleri yayınlanmıştır.

Haftanın Öne Çıkanları

Biz gençler yeni düzenin aydınları değil; geçmişin, şuanın ve geleceğin ışığı olmalıyız. Okumalı geçmişi bilmeli, zamanı anlatmalı ve olacakları sezmeliyiz.

Bir şairin veya bir yazarın, var olan herhangi bir aydının bir tarafın karşısında olmak için karşısında olan herkesin yanında olduğunu ya da herhangi bir aydının bir kişinin yanında olmak için herkesin karşısında olduğunu görürseniz onun aydın olmadığına kanaat getirme ve bunu dillendirip duyurmak mecburiyetindesiniz.

Eğer o aydın müsvettesini daha önce sarf ettiği doğrular sebebiyle pohpohlamaya devam ederseniz onun yitirdiği namına paydaş olur, namsızlaşırsınız. Namsızlaşmaktan kastım bilinmemek ve duyulmamak değildir, namsızlaşmaktan kastım saygınlığını yitirmektir ve saygınlığın en büyük düşmanı saygınlığını yitiren aydın müsvettelerini takip etmeye devam ederek, zararlı fikri varlıklarını korumasına yardımcı olmaktır ki, bunu yapan insanlar onların varlığını korumakla kalmayıp zararı yayma görevini de üstlendiğinden istemeden de olsa bir ihanet içerisine girmektedir.

Karanlik isigi aydinlar 1 - yazarlar - haberton
Karanlık ışığı aydınlar

Aydın denilen insan ondan veya bundan değil kendi doğrularından yana olan, gayesi fayda göstermek olan, toplumun hassasiyetleri kendi hassasiyeti olarak gören ve toplumun hassasiyetleri çıkar gütmek için kullanmayan kişilerdir. Aydınlar Allah diyerek taraftar, Atatürk’ün adını kullanarak okuyucu satmakla uğramazlar. Aydınlar hür ve bağımsız insanlardır, toplum için de taraf olmayı değil, doğrularıyla eğitmen olmayı gaye edinenlerdir. O sebeple efendiler mevcut duruma baktığımda görüyorum ki varlığını korumayı başaran aydın kalmamış ve artık biz gençlerin varlık gösterme zamanı gelmiştir.

Biz gençler yeni düzenin aydınları değil; geçmişin, şuanın ve geleceğin ışığı olmalıyız. Okumalı geçmişi bilmeli, zamanı anlatmalı ve olacakları sezmeliyiz. Bir kain gibi değil, bilginin gölgesinde gelecek kötülüklerin farkına varmayı ve önüne geçmeyi arzulamalıyız. Zamanın kötülükleri göz ardı edip ileriyi güzelleştirmeliyiz.

Fikrinizi Belirtin

Yazı ilginizi ne kadar çekti?
Yazı konuya hakim mi?
Yazı okunabilir mi?
Yazının görseli yazıyla uyumlu mu?
Yazıyı arkadaşlarınıza önerir misiniz?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler