TRY - Türk Lirası
EUR
20,394
USD
18,809
GBP
23,211
CNY
2,783
31 Ocak 2023, Salı
Ana SayfaYazarlarKapıyı Çalmak ile başlar muhabbet: Hasan Can Kaya

Kapıyı Çalmak ile başlar muhabbet: Hasan Can Kaya

Hazan Hilal Ayhan
Hazan Hilal Ayhanhttps://haberton.com/
Hazan Hilal Ayhan, Kitap - dergi ve blog yazarı. Stajyer muhabir.

Haftanın Öne Çıkanları

Kapıyı çalmak ile başlar muhabbet; Hayatta çalmış olduğunuz tüm kapıların ardında sizi bekleyenler nelerdi? Sevinç mi? Hüzün mü?

Çaldığınız tüm kapılar açıldığında her defasında sevinçle mi karşılaştınız yoksa her defasında hüzünle mi? Birçok kişinin cevabını duyar gibiyim ancak bana soracak olursanız, hangi kapıyı çaldıysam kapı açıldığında hep farklı bir insanla karşılaştım. (Açılmayan kapılara ne olduğunu sormayın çünkü bilmiyorum. Açılmayan kapının önünde hiç beklemedim.) Kapı açıldıktan sonra iyi bir şekilde ya da kötü bir şekilde illaki bir insanla muhabbet etmişimdir. Bu insanların çoğu bana iyi haberler verirken bazıları kötü haberler verdi. 

Örnek verecek olursam;

Bir kapıyı çaldım, sağlık sorunumla ilgili tehlikeyi öğrendim.

Bir kapıyı çaldım, uzun zamandır küs olduğum biriyle barıştım.

Yeri geldi kapıların ardında sınandım ancak yine de umudumu kaybetmedim. İnsan tanımak mutlu ediyor beni. Her ne koşulda olursa olsun..

Bir insanla bir muhabbet için bir kapıyı çalıp, o kapıyı araladıktan sonra içten bir tebessümle selam vermek gerekir ya hani tam olarak öyle işte. Çaldığım bütün kapıları muhabbet amaçlı çaldım. ”Asla tanışamam!” dediğim bütün insanlarla bu kapıların ardında tanıştım ve kekeleyerek de olsa konuştum.

Bugün sizlere, çaldığım kapılardan birinin ardında tanıştığım bir isimden bahsetmek istiyorum.
Sağlık sorunlarımın boyut atladığı bir dönemde yine bir kapıyı tıkladım ve bu sefer kapının arkasında Hasan Can Kaya karşıladı beni. Kapıyı çalarken tedirgin olmuştum çünkü doktorumun kapısını çaldığımda kötü haber almıştım ve bir başka kötü haberi kaldıramayacak kadar yorgundum.

Kapıyı Çalmak ile başlar muhabbet: Hasan Can Kaya
Kapıyı Çalmak ile başlar muhabbet: Hasan Can Kaya

Hasan Can Kaya, okumuş olduğum üniversitenin kongre- kültür merkezinde gösteri yaptı ve hepimiz kahkahalara boğulduk. ( O zamanlar ünlü değildi ) Bir samimiyet vardı konuşmalarında. Mahallemden bir ağabeyim oradaymış gibi rahattım gösteride. Nitekim sonrasında öğrendiğime göre zaten yakın mahallelerin çocuklarıymışız.

Gösteriden sonra kendisiyle tanışmayı gerçekten çok istedim. Öyle bir fotoğraf çekilip, çıkmak değil kısacıkta olsa muhabbet etmek istemiştim. Herkes dağıldıktan sonra kulis kapısını tıkladık ve evet, Hasan Can Kaya bizimle konuşmayı kabul etmişti. Bizimle diyorum çünkü yanımda arkadaşlarım da vardı. Hayatımda ilk kez, tam olarak tanımadığım birine derdimi anlatabilmiştim.

Yeni tanıştığım bir büyüğüme almış olduğum kötü haberden yani sağlık sorunumdan bahsettim. Hep derim ya ”Ben ağzımdan çıkan cümlelerle anlatamam derdimi. Yazarım ve o şekilde anlaşmaya çalışırım insanlarla.” diye. O gün Hasan Can Kaya, konuşurken sürekli duraksamama rağmen lafımı kesmemiş, büyük bir sabırla dinlemişti ve çok güzel tavsiyelerde bulunmuştu. Hala söyledikleri aklımdadır ve uygulamaya da çalışırım.

Daha sonra Leman Kültür’de gösterisine gittim ve o gösteriden sonra yine kısacık bir muhabbet ettik. Bana çok kıymetli önerilerde bulundu. Bir kez daha pes etmemeyi öğrendim kurduğu cümlelerden. Yaptığı iş için verdiği emeklerden bahsetti. Rol model oldu benim için. Hasan Can Kaya’yı hala desteklerim. Youtube’da videolarını özellikle beğenirim. Bir beğeni bir beğenidir. İşini güzel yapan ve çizgisini asla bozmayan adamların ilerlemesini isterim. Nitekim Hasan Can Kaya tamda bahsettiğim gibi biri.

Kendisine ağır ithamlarda bulunan kişilere rağmen bir kardeşi olarak söylemek istediklerim var. Madem en zor dönemlerimde moral olarak desteğini eksik etmedi ben de kendisine bir kaç kelam etmek isterim. Desteklerimi ancak kelamlarımla verebilirim.

Hasan Can ağabey,

Zaman zaman büyük umutsuzluklar yaşayabiliyoruz. Bunu hayatında yaşamış olduğun zorluklardan en iyi sen bilirsin.  Hayatta her zaman zorluklar, engeller olacak ancak her zorluğun ardında mutlaka kolaylık gelecektir. Güzel insanlarla tanışıp, güzel yollardan ilerleyeceksin, bundan eminim. Altının çamura düşmesiyle değeri kaybolmaz. Değerini bilen kuyumcular elbette seni, o düştüğün çamurdan çekip çıkartacaktır.

Sana ”Yapamazsın! Bu iş böyle olmaz?!” gibi söylemlerde bulunacaklardır, her zaman bunları söyleyen çıkacaktır ancak inandığın yoldan ne olur ayrılma. Ayrılma ki bu kardeşin de aldığı ya da alacağı eleştirilerle pes etme yoluna gitmesin.  İnsanların yüzünü bir nebze güldüren, moral kaynağımız, Hasan Can abi sen hep vâr ol. Kıvırcık saçlı abim sevgi ile kal… 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler