TRY - Türk Lirası
EUR
20,515
USD
18,810
GBP
23,127
CNY
2,790
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerYaşamKamu Denetçiliği Kurumu'na 20 bine yakın başvuru geldi

Kamu Denetçiliği Kurumu’na 20 bine yakın başvuru geldi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Devlet kurumlarıyla vatandaş arasında arabuluculuk görevini üstlenen ve bugüne kadar binlerce kişinin başvurusunu çözüme kavuşturan Kamu Denetçiliği Kurumu’na 20 bine yakın başvuru geldi.

Başvurular arasında, evlenmek isteyen gençlere devletin destek sağlaması ve maddi yetersizlikler nedeniyle tüp bebek tedavisi göremeyen ailelere destek sağlanması gibi talepler de yer aldı.

TBMM’ye bağlı olarak faaliyet gösteren ve bir ‘hak arama kurumu’ olarak tanımlanan KDK’ya, 2022 yılının başından bugüne kadar 20 bine yakın başvuru geldi. Mahallesine çocuk parkı, köyüne kavşak, sokağına yol yapılması talebinde bulunan, mahallesine içme suyu getirilmesini isteyen ve benzer konularda sorun yaşayan vatandaşlar KDK’nın kapısını çaldı. Başvuruların çoğu ‘www.ombudsman.gov.tr‘ internet sitesi üzerinden e-başvuru sistemiyle gerçekleşti.  

Kamu denetçiliği kurumu'na 20 bine yakın başvuru geldi
Kamu Denetçiliği Kurumu’na 20 bine yakın başvuru geldi

EVLENECEK GENÇLERİN DESTEKLENMESİ TALEBİ

KDK’ya başvuran bir vatandaş, devletin gençlere evlilik konusunda destek vermesini isteyerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu konuyla yakından ilgilenmesi için talepte bulundu. Başvurucu vatandaş, 3 çocuğu olduğunu, ancak maddi nedenlerden dolayı evlendiremediğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere her türlü kolaylığı sağladığını, öğrencilere destek verdiğini bildirdi. Vatandaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aile bütünlüğüne verdiği önem nedeniyle evlenmek isteyen gençlere de yardımcı olmasını KDK’dan istedi. 

KDK’da hakkını arayan bir vatandaş da yıllardır halk eğitim merkezinde usta öğretici olarak çalıştığını ve her yıl işe alınıp alınmama korkusu yaşadıklarını bildirdi. Herhangi bir statüleri olmadığını belirten vatandaş, kendilerine bir unvan ve devamlı çalışma hakkı verilmesi için Ombudsmana başvurdu. 

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İÇİN DESTEK TALEBİ

KDK’ya gelen bir başvuruda da yıllardır çocuk sahibi olamadıklarını belirten vatandaş, tüp bebek tedavisi görmek istediğini ancak maddi imkanlar nedeniyle tedavi olamadığını kaydetti. Başvurucu, çocuk sahibi olmak isteyen ancak maddi durumu iyi olmayan ailelere devlet tarafından destek verilmesini istedi.

Devlet kurumlarıyla vatandaş arasında arabuluculuk görevini üstlenen ve bugüne kadar binlerce kişinin başvurusunu çözüme kavuşturan kamu denetçiliği kurumu'na 20 bine yakın başvuru geldi.
Devlet kurumlarıyla vatandaş arasında arabuluculuk görevini üstlenen ve bugüne kadar binlerce kişinin başvurusunu çözüme kavuşturan Kamu Denetçiliği Kurumu’na 20 bine yakın başvuru geldi.

Görme engelli bir vatandaş da bankalarda ve noterlerde tek başına atmış oldukları imzaların geçerli olmasına rağmen kendilerinden halen 2 şahit istendiğini ve bu durumun onur kırıcı olduğunu ifade etti. Başvurucu, bu uygulamanın kaldırılması için çözümü KDK’da aradı.

Bir başka vatandaş da köy mezarlığının bakımı, temizliği ve mezarlığa çeşme yapılması için Ombudsmana başvurdu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler