14 C
Ankara
9.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Pazar, Nisan 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatKamçı örme sanatını sürdürüyor

  Kamçı örme sanatını sürdürüyor

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Ardahan’ın Küçüksütlüce köyünde Erdinç Çadırcı (28), yok olmaya yüz tutan kamçı örme sanatını sürdürüyor. 

  Çadırcı, el işçiliğiyle ördüğü yüzlerce kamçıyı tanesi 100 ile 1000 TL arasında değişen fiyatlarla atçılıkla uğraşanlara satıyor.

  Kamçı örme sanatını sürdürüyor
  Kamçı örme sanatını sürdürüyor

  Küçüksütlüce’de yaşayan Erdinç Çadırcı, genç yaşına rağmen yok olmaya yüz tutan mesleklerden kamçı örme sanatını sürdürüyor. Birbirinden renkli ve çeşitli motiflerde yüzlerce kamçı ören Çadırcı, fiyatların 100 TL’den başlayıp 1000 TL’ye kadar çıktığını söyledi. Türkiye’nin çeşitli illerine satılan, manda ve boğa derisi kullanılarak örülen kamçılar, hem at biniciliğinde hem de evlerde dekoratif amaçlı kullanılabiliyor. 

  Ardahan'ın küçüksütlüce köyünde erdinç çadırcı (28), yok olmaya yüz tutan kamçı örme sanatını sürdürüyor.
  Ardahan’ın Küçüksütlüce köyünde Erdinç Çadırcı (28), yok olmaya yüz tutan kamçı örme sanatını sürdürüyor. 

  Kamçı örme mesleğini severek yaptığını söyleyen Erdinç Çadırcı, “Kamçı örme hevesim vardı. Eski ustalardan öğrendiklerimle ve çeşitli videolardan edindiğim bilgilerle ben de kamçılar örmeye başladım. 2015 yılında başladım ve geliştirerek devam ediyorum. Bu mesleği seviyorum. Elbette para kazanıyorum ama asıl amacım, bu sanatı yaşatmak ve gelecek nesillere bırakmak” dedi.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler