TRY - Türk Lirası
EUR
20,557
USD
19,042
GBP
23,395
CNY
2,766
22 Mart 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşamKahve'nin yapışık parmakları operasyonla ayrıldı

Kahve’nin yapışık parmakları operasyonla ayrıldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Adana’da güzellik uzmanı Fatoş Karaarslan’ın, yapışık parmak (sindaktili) hastası 2 aylık chihuahua cinsi ‘Kahve’ isimli köpeği, 30 dakika süren ameliyatla sağlığına kavuştu.

Adana’da güzellik uzmanı olarak çalışan Fatoş Karaarslan, yaklaşık iki ay önce henüz 10 günlük ve sağ ön ayak parmakları doğuştan yapışık olan chihuahua cinsi bir köpek sahiplendi. ‘Kahve’ ismini verdiği köpeğinin ayağındaki sağlık sorununu araştıran Karaarslan, bunun sindaktili (yapışık parmak) hastalığı olduğunu öğrendi. Veteriner kliniğine gigen Karaarslan, ameliyatla köpeğinin yapışık parmaklarının düzeltilebileceğini öğrendi ancak yaşı çok küçük olduğu için ameliyatı erteledi. Karaarslan, köpeği Kahve 2 aylık olduktan sonra tekrar Veteriner Hekim Mete Betin’in kliniğine geldi. Burada yapılan ameliyatla Kahve’nin sağ ayağındaki yapışık parmaklar birbirinden ayrıldı.  

Kahvenin yapisik parmaklari operasyonla ayrildi 6655 dhaphoto1 - yaşam - haberton
Kahve'nin yapışık parmakları operasyonla ayrıldı 3

‘İNSANLARDA DA GÖRÜLÜYOR’

Ameliyatı yapan Veteriner Hekim Mete Betin, halk arasında yapışık parmak olarak bilinen sindaktili hastalığının genelde insanların ve hayvanların erkek cinsiyetinde görüldüğünü söyledi. Betin, “Çünkü Y kromozomundan gelen hatalı genetik aktarımı sonucu ortaya çıkıyor. Literatürde 2 binde 1 görülme olasılığına sahip bir hastalık olsa da Türkiye’de neredeyse milyonda bir oranda görülüyor. Ölümcül bir hastalık değil.

Küçük bir estetik operasyonla can dostlarımız normal hayatına devam edebiliyor. Biz de ameliyatla Kahve’nin yapışık parmaklarını ayırıp sağlığına kavuşturduk. Eğer tedavi edilmezse hayvanlarda yürürken topallama, koşarken ağrı, sağlıklı olan ayaklara fazla yüklenme nedeniyle kas sisteminde zedelenme gibi yaşam kalitesini düşüren sorunlara neden olabiliyor” diye konuştu.

Kahvenin yapisik parmaklari operasyonla ayrildi 6655 dhaphoto3 - yaşam - haberton
Kahve'nin yapışık parmakları operasyonla ayrıldı 4

‘HAREKETLERİNİ KISITLIYORDU’

Fatoş Karaarslan ise köpeği Kahve’nin sağlığına kavuşacak olmasından çok mutlu olduğunu belirterek, “Rahatsızlığının onu sahiplenmemde etkisi oldu. Henüz 10 günlüktü. O zaman çok küçük olduğu için ameliyat ettirmek istemedim. Büyüdüğünde ameliyatın daha rahat olabileceğini öğrendim. Bu rahatsızlık hareketlerini kısıtlıyordu, yürürken aksıyordu. Onun mutluluğu ve sağlığı için bu ameliyata karar verdik. Çok nadir de olsa bu tür durumlarla karşılaşılabiliyor” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler