TRY - Türk Lirası
EUR
20,557
USD
19,042
GBP
23,395
CNY
2,766
22 Mart 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşamÇığ tehlikesinin bulunduğu köyde karla mücadele

Çığ tehlikesinin bulunduğu köyde karla mücadele

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Muş’ta, İl Özel İdaresi ekipleri yoğun kar yağışı ve çığ tehlikesinin bulunduğu köy ile mezra yollarında, karla mücadele çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.

Kar kalınlığının 2 metreyi aştığı ve çığ tehlikesinin bulunduğu bölgede ekipler, temkinli ilerliyor.

Kış mevsiminin sert ve çetin geçtiği Muş’ta, kar yağışı etkisini aralıklarla sürdürüyor. Kar yağışına rağmen 368 köy ile 207 mezra yolunda görev alan İl Özel İdaresi, ulaşımın sağlanabilmesi için yollarda kar temizleme çalışmasını sürdürüyor. Özellikle yüksek kesimlerdeki dağlık alanlarda zorlu bir mesai harcayan İl Özel İdaresi ekipleri, çığ tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Şehir merkezine 80 kilometre uzaklıktaki 10 köy ile 21 mezraya ulaşımın sağlandığı Üçevler Grup Köy Yolu’nda İl Özel İdaresi ekipleri, 1800 rakımda, kalınlığı 2 metreyi aşan karı temizleyebilmek için yoğun bir çaba gsöteriyor. İş makinesi operatörleri, özellikle yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda yürüttüğü çalışma esnasında çığ korkusu yaşıyor.

Çığ tehlikesinin oluşabileceği riskli bölgelerde operatörün iş makinesiyle yaptığı temizleme çalışması ise, lojistik destek sağlayan personeller tarafından belli bir mesafeden takip ediliyor. Çığ tehlikesinin oluşabileceği bölgelerde tedbiri elden bırakmayan ekipler, büyük bir dikkatle çalışmalarını yürütüyor.

Çığ tehlikesinin bulunduğu köyde karla mücadele
Çığ tehlikesinin bulunduğu köyde karla mücadele

Kayalısu Köyü Muhtarı Bilal Erez, “Köyümüz yüksek kesimde ve kırsal bir bölgede. Kış mevsimi burada çok sert ve çetin geçiyor. Kar bu yıl biraz geç geldi ama çok şükür iyi geldi. Köyümüzde kar kalınlığı 2 metreyi aşmış durumda. Köyde yaşamımızı sürdürüyoruz ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Geçim kaynağımız hayvancılık. Evde erzak bitiyor sağ olsun İl Özel İdaresi gelip yollarımızı ulaşıma açıyor. Çığ riski var ama İl Özel İdaresi buna rağmen gece gündüz demeden yollarımızı açıyor. Teşekkürler” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler