27.2 C
Ankara
27.3 C
İstanbul
28 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaKadına şiddetle mücadelede üniversiteler devrede

  Kadına şiddetle mücadelede üniversiteler devrede

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Bakan Derya Yanık kadına şiddetle mücadelede üniversitelerin devreye girerek duyarlı ve çözüm üreten üniversite anlayışının hakim olmasını hedeflediklerini duyurdu

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kadına şiddetle mücadele kapsamında ‘şiddetsiz kampüs’ anlayışını yaygınlaştıracaklarını belirterek, “Kadına yönelik şiddetle mücadelede üniversiteli genç arkadaşlarımız da devreye girecek. Kadın öğrencilerin yaşadığı sorunlara duyarlı ve çözüm üreten bir üniversite anlayışının tüm üniversitelere hakim olmasını hedefliyoruz” dedi.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4’üncü Ulusal Eylem Planı‘ çerçevesinde, kadına yönelik her türlü şiddeti önlemek amacıyla yeni dönemin yol haritası oluşturuldu. Bu kapsamda bakanlık, Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda üniversitelerdeki kız öğrencilerin bulundukları kampüste daha rahat ve daha huzurlu eğitim- öğretimlerini sürdürmelerine yönelik faaliyetlerini belirledi. 

  Kadın çalışmaları ana bilim dallarında ‘kadına yönelik şiddet’ konusu ders içeriği olacak

  Bakan Yanık, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında üniversite öğrencilerini de kapsayacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. ‘Kadın dostu’ kampüsler oluşturulacağını belirten Yanık, “Kadına yönelik şiddetle mücadelede üniversiteli genç arkadaşlarımız da devreye girecek. Burada kadın öğrencilerin kampüs içinde kendini daha rahat hissettiği, eşitliğe duyarlı bir anlayışın hakim olduğu, kadın öğrencilerin yaşadığı sorunlara duyarlı ve çözüm üreten bir üniversite anlayışının tüm üniversitelere hakim olması için çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.

  Bakan Yanık, üniversitelerin kadın çalışmaları merkezi ve bölümlerinde, kadına şiddet konusunda çalışmalar yapılmasını teşvik edeceklerini kaydederek, “Kadın çalışmaları ana bilim dallarında ‘kadına yönelik şiddet’ konusunun ders içeriği olarak yer almasını, bu konularda lisansüstü öğrenciler tarafından bilimsel çalışmalar yapılmasını sağlayacağız. Kadın Çalışmaları Araştırma Uygulama Merkezleri öncülüğünde üniversitelerde farkındalık çalışmaları yürüteceğiz” dedi. 

  “Akademisyenler tarafından öğrencilere yönelik farkındalık çalışmaları gerçekleştireceğiz”

  Bakan Yanık, üniversitelerde kadına şiddet konusunda seminer, panel, atölye çalışmaları gerçekleştirileceğini belirtip, “Özellikle belirli günlerde üniversitelerde kadına yönelik şiddetle mücadele anlayışının gündemde tutulması amacıyla öğrenci etkinliklerini destekleyecek, akademisyenler tarafından öğrencilere yönelik farkındalık çalışmaları gerçekleştireceğiz. Ayrıca, şiddetsiz kampüs anlayışını yaygınlaştıracağız” açıklamasında bulundu.

  “Atölye çalışmaları ile öğrencilere duyarlılık kazandırmayı amaçlıyoruz”

  Bakan Yanık, iletişim fakültesi öğrencilerine yönelik kadına şiddet, ilgili mevzuat, güncel gelişmeler ile medyada kadına yönelik şiddetle mücadele gibi konularda atölye çalışmaları gerçekleştirileceğini vurgulayarak, “Atölye çalışmaları ile öğrencilere duyarlılık kazandırmayı, mesleki yaşamlarında da bu bilinçle hareket etmelerini amaçlıyoruz” dedi. 

  Kadına yönelik şiddeti artıran mecralardan biri olan dijital oyunlarla ilgili de çalışmalar yürüteceklerinin altını çizen Bakan Yanık, bu kapsamda üniversitelerin grafik tasarım, bilgisayar programcılığı, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği bölümü öğrencilerine yönelik ‘dijital oyunlarda kadına yönelik şiddet’ konusunda etkinlikler yapılacağını belirtti. Yanık, üniversitelerin çizgi film-animasyon bölümü öğrencilerine yönelik de ‘çocuk yapımlarında şiddetle mücadele’ konusunda eğitim çalışmaları yürütüleceğini kaydetti. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler