TRY - Türk Lirası
EUR
17,4600
USD
16,3806
GBP
20,5435
CNY
2,4475
21.5 C
Ankara
23.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanKadın ve erkeğin toplumsal rolleri değişti

  Kadın ve erkeğin toplumsal rolleri değişti

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Areda Survey’in ‘kadın ve erkeğin toplumsal rolleri’ üzerine gerçekleştirdiği araştırmada katılımcıların yüzde 55’i, kadın ve erkeğin yapacağı farklı işlerin olduğunu savundu.

  Açıklanan sonuçlara göre, Türk toplumunun yüzde 31,7’sinin kadınla erkeğin rollerinin her yerde aynı olmasını savunduğunu ortaya koydu.

  Buna karşın yüzde 55,1’i ise her birinin yapacağı farklı işlerin olduğunu düşünürken, kadının evden, erkeğin ise toplumsal işlerden sorumlu olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 13,2 düzeyinde seyretti.

  Kadın ve erkeğin toplumsal rolleri değişti
  Kadın ve erkeğin toplumsal rolleri değişti

  KADININ EVDEN, ERKEĞİN TOPLUMSAL İŞLERDEN SORUMLU OLDUĞU DÜŞÜNCESİ DEĞİŞTİ

  2021 yılının aynı ayında gerçekleştirilen araştırmasının sonuçlarına göre, bu yıl kadın ve erkeğin yapacağı farklı işlerin olduğuna ilişkin anlayışta artış olduğu görülürken, kadınla erkeğin rollerinin her yerde aynı olduğu düşüncesi ile kadının evden, erkeğin ise toplumsal işlerden sorumlu olduğu yönündeki düşüncede düşüş yaşandığı tespit edildi.

  TÜRK HALKI, RESMİ VE DİNİ NİKAHI GEREKLİ GÖRÜYOR

  Areda’nın, evlilikte nikah konusunun Türkiye’de nasıl karşılandığını sorgulayan, “Evlilikte nikah ile ilgili aşağıdaki yargılardan hangisine katılıyorsunuz?” sorusuna ise, katılımcıların yüzde 75,7’lik büyük çoğunluğu hem dini hem de resmi nikahın evlilik için gerekli olduğu yanıtını verdi.

  Areda survey’in ‘kadın ve erkeğin toplumsal rolleri’ üzerine gerçekleştirdiği araştırmada katılımcıların yüzde 55’i, kadın ve erkeğin yapacağı farklı işlerin olduğunu savundu.
  Areda Survey’in ‘kadın ve erkeğin toplumsal rolleri’ üzerine gerçekleştirdiği araştırmada katılımcıların yüzde 55’i, kadın ve erkeğin yapacağı farklı işlerin olduğunu savundu.

  Resmi nikahı yeterli görenlerin oranı yüzde 19,4 olarak tespit edilirken, buna karşın dini nikahı yeterli görenlerin oranı ise yüzde 1,6 düzeyinde seyretti. Öte yandan, yüzde 3,3’lük dilim ise, birlikte yaşamak için nikahın çok önemli olmadığını ifade etti.

  Araştırma 25-29 Mart tarihleri arasında AREDA Survey PBDP’si kullanılarak NUTS-2 istatistiksel bölgeleme sistemine göre seçilmiş 26 ilde toplam 2000 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler