TRY - Türk Lirası
EUR
15,3629
USD
13,5637
GBP
18,0523
CNY
2,1318
2.9 C
Ankara
6.2 C
İstanbul
4.8 C
İzmir
1 Aralık 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKadın ol ama...

  Kadın ol ama…

  Avatar of sümeyra çölek
  Sümeyra Çölekhttps://haberton.com/
  Sümeyra Çölek, 2021 yılında Selçuk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Online diyet ve beslenme danışmanlığı veriyor. Şuan hastalıklarda beslenme tedavisi, kilo verme, kilo alma, sporcu beslenmesi ve çeşitli konularda danışmanlık vermekte. Yaptığı staj tecrübeleri doğrultusunda çeşitli platformlardan takipçilerini bilgilendirmekte.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kadın ol ama böyle bir dünya da nasıl olacaksın? Herkese merhabalar bu özel günün 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı Uluslararası mücadele gününün vesilesiyle sizlere biraz kadın olmaktan bahsetmek istiyorum.

  İlk olarak sözlerime sayın Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözüyle başlamak istiyorum.

  “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” M. Kemal ATATÜRK.

  Kahraman Türk kadını… İşte bu cümle anlatıyor aslında her şeyi. İster Uhud’ta ister Kurtuluşta sırf sen bu güne gel diye kendi canı pahasına da olsa neler yapmadı ki analarımız. Kendi için değil, vatanı için, senin için yarınlar için kendi canından vazgeçti. Sen şimdi sırf kendi canın istedi diye nasıl bıçaklarsın onu arkasından, eve geldiğinde hoş geldin demedi diye nasıl döversin onu, sırf psikolojin bozuk, sorunların var diye nasıl işkence edersin ona kahraman bir ananın evladına.

  Daha çok hayalleri vardı o kadınların, doğdu okula gitti oyunlar oynadı, büyüdü liseye gitti turnuvalar kazandı daha da büyüdü istediği mesleği yapmak için üniversiteye gitti vatana millete kendi gibi güzel yarınlar bırakabilmek için evlendi peki ya sonra sokakta tanımadığı biri tarafından öldürüldü, platoniği tarafından takip edildi bıçaklandı,  istemediği boşandığı ona şiddet uygulanan eski kocası tarafından katledildi, niçin niçin hep sorarım neden böyle oldu diye sırf kadın olduğu güçsüz olduğu düşünüldüğü için.

  Peki ya kadınlar güçsüz mü gerçekten?

  Koca bir nesil yetişiyor görmüyor mu kimse onları kadınların yetiştirdiğini, görüyor mu kimse zambakları, orkideleri, papatyaları kim yetiştiriyor onları ? siyasette, tıpta, bilimde, hukukta görmüyor mu kimse yerimizi görmüyor mu kimse bizim de gücümüzü, bunlar güç değil midir ?

  İşte neden mi kadınlar dövülmeyi değil omuzlarda taşınmayı hak ediyor?

  Kadın sadece çocuk bakan, evde işi gören bir kimse değil, biz kadınlar hukukta, sağlıkta, tıpta, siyasette, bilimde, sanayide kısaca her sektörde varız.

  Kadın olmazsa iş olmaz, aş olmaz, eğitim olmaz, adalet olmaz

  Ve şunu çok iyi biliyoruz ki mutlu aileler, mutlu kadınların kurduğu yuvalar sayesinde ortaya çıkanlardır. Ve sen gelip beni hiç tanımadığın halde yol ortasında bıçaklarsan, canı sıkıldı diye beni döversen, sadece fiziksel değil psikolojik şiddet uygularsan ne ben mutlu olabilirim ne de mutlu yarınlar olur.

  Kadınların hak ettiği değer şiddet değil

  Tıpta yeni bir tedavi, bilimde yeni bir aşı, sanayide yeni bir istihdam, evde yeni bir tarif, okulda yeni bir bilgi bizim hak ettiğimiz yaşam budur, bu hayatta korkarak yaşayacağımız bir yaşam değil.
  En azından benim için değil, yarınlarımız için, sağlık için, bilim için, adalet için.

  İster fiziksel, ister psikolojik şiddet olsun kadına şiddete dur de.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler