22.1 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
28.9 C
İzmir
26 Eylül 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKadın hakları nedir?

  Kadın hakları nedir?

  Kadın hakları neden korunmalıdır? Kadın hakları özel ve korunması gereken bir haktır neden mi korunmalıdır? Çünkü kadın dünyadaki en eşsiz canlıdır. Kadın her zaman yaşatır.  Kadın özeldir, kadın katledilmemelidir, kadın her zaman özgür yaşayabilmeli ve korkusuz hayatına devam edebilmelidir.

  Avatar of nazli şevval mutluer
  Nazli Şevval Mutluerhttps://haberton.com/
  Nazlı Şevval Mutluer, 22 yaşında Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinde İngilizce çevirmenlik okuyor. İstanbul'da yaşıyor, uzun zamandır da yazı işleri ile uğraşıyor yakın zamanda bir kitabı çıktı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kadın hakları nedir? Aslında dünya üzerinde biz insanlar olarak böyle bir hak iddia edilmemeli ve insanlar bunlara göre yaşamamalıdır.

  Çünkü dünya herkesin yaşam mücadelesi verdiği, yaşamak için güçlü kılınan yerdir. Ve insanlar burada kadın ya da erkek fark etmeksizin eşit olarak yaşamak zorundadır, nitekim insanlarımız bunu kadınlar üzerinde pek başaramasa da üzerinde bir üstünlük kurmaya çalıştı her zaman ve yaşamına bu şekilde devam etmek istedi.

  Bu nedenle devlet kadınların erkeklere oranla eşit olmadığını ve hiçbir zamanda eşit olamayacağını düşünerek kadın haklarını, kadınlara öncelik tanınmasını, ayrıcalık tanınmasını istedi. Buna ek olarak İstanbul sözleşmesi başta olmak üzere kadına yönelik şiddet ve her türlü eşitsizliğe karşı gelebilecek bir sözleşme ortaya çıktı. Ama ne yazık ki şu anda bu sözleşme aktif durumda değil ve Türkiye olarak konuşacak olursam kadınlar bu şartlarda hiçte eşit değil ve hiç huzurlu bir yaşam sürmüyorlar.

  Ayrıca genel olarak bir açıklama yapacak olursam kadına verilen haklar şunlardır; kamu yaşamında kadın kocasından izin almadan istediği işte çalışabilmelidir, eşit şekilde eğitim hakkı verilmelidir, istediği partiye oy vermelidir, istediği siyasi partiye katılma hakkı verilmedir ev kadını ya da istediği işte tarımda vs. işte çalışma hakkı olmalıdır. Dini olarak dil, din, ırk ayırmaksızın hakların korunup o dine ahlaka göre yaşama hakkı sunulmasıdır.

  Kadın hakları nedir?
  Kadın hakları nedir?

  Kadının insani hakları?

  Kadının evlilikle ilgili hakları; Kadın istediği kişiyi seçme ve evlenme özgürlüğüne sahiptir. Eşit miras vs hakkı ve evli olduğu süre zarfında cinsel birleşmeyi reddetme hakkına sahiptir. Şiddete maruz kalmama, kumayı reddetme ve kendi malına ortak olma haklarına sahiptir.

  Kadının boşanma ile ilgili hakları;  Ev tutarak çocukları ile birlikte yaşama hakkı, ayrıca boşanmak için mahkemeye başvurma hakkı, çocuklarının velayetini alma ve nafaka davası açma hakkı.

  Kadının bedensel ile ilgili hakları; Kadın Türk toplumunda yaşıyor ise kendi cinselliğini sadece kendisi kullanmalıdır. Buna bu ülkede yaşayan tüm insanlık uymalıdır, kadın tecavüzsüz tacizsiz şiddete maruz kalmadan yaşama hakkına sahiptir. Kadının bedeni sadece kendine ait olmalıdır başkalarına değil.

  Kadın hakları neden korunmalıdır? Kadın hakları özel ve korunması gereken bir haktır neden mi korunmalıdır? Çünkü kadın dünyadaki en eşsiz canlıdır. Kadın her zaman yaşatır.  Kadın özeldir, kadın katledilmemelidir, kadın her zaman özgür yaşayabilmeli ve korkusuz hayatına devam edebilmelidir. Bu yüzden kadın hakları çiğnendiği halde çok ağır cezalar ile cezalandırılmalı ve bu şekilde tüm kadınlarımızın hayatları için korunmalıdır.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler