TRY - Türk Lirası
EUR
13,7615
USD
12,1886
GBP
16,2620
CNY
1,9075
11.6 C
Ankara
14.7 C
İstanbul
16.6 C
İzmir
26 Kasım 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKadın acıyı saklayabilir ama unutamaz...

  Kadın acıyı saklayabilir ama unutamaz…

  Avatar of nazli şevval mutluer
  Nazli Şevval Mutluerhttps://haberton.com/
  Nazlı Şevval Mutluer, 22 yaşında Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinde İngilizce çevirmenlik okuyor. İstanbul'da yaşıyor, uzun zamandır da yazı işleri ile uğraşıyor yakın zamanda bir kitabı çıktı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kadın acıyı saklayabilir ama unutamaz… Bir söz vardır, bir cihanı sevgi yok edebilir ya da sevgiyle de güzelleşebilir diye, işte şu Türkiye şartlarında artık o noktadayız.

  Bir insan sevgiyle de güzelleşebilir sevgisizlikle de yok olabilir…

  Şiddet çözüm değildir, şiddetle başlayan hiçbir durum çözüme kavuşmaz ve kavuşturmaz yanlış yapılan arkadaşlıklar ya da doğru kurulmayan ilişkiler sizi aydınlığa hiçbir zaman ulaştırmayacaktır. Şiddet; aslında tanım olarak bakmadan bir bütün haliyle ele aldığınızda aciz insanların kendilerini ifade edemediği anlarda acizce başvurduğu kadınların üzerinde gösterdiği baskıdır. Ve bunun başka bir açıklaması yoktur. Şiddet; kişinin fiziksel sözlü ya da psikolojik olarak kötü bir davranışta bulunmasıdır.

  Buna ek olarak sadece kişiye zarar vermez malına mülküne ve sevdiği insanlara da zarar verebilir. Yani kısacası Hem fiziksel hem de psikolojik acı verme durumudur. Genelde totale baktığımızda aile içi kavgaların mutsuz evliliklerin düzgün kurulmayan ilişkilerin sonu ya fiziksel bir şiddet ile ya da sözlü bir şiddet sonucu ayrılık ile bitiyor peki bunun nedeni nedir? Küçüklükten gelen fiziksel ve sözlü olarak birleşen darbelerdir. Durum böyle olunca da yılların bastırıldığı duygular ve ortaya çıkan duygu patlamaları oluşabiliyor.

  Son 2011 yılından 2021 yılına baktığımızda kadın cinayetlerinde bir hayli artış görüyoruz ve bu durum tüm kadınlarımızın sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Ama toplumun hükümete gücü yetmemekle ve olanlara sessiz kalması ile beraber bu durum bunlara sessiz kalmayan sesini duyurmaya çalışan insanlığı da bir hayli yoldan çıkartmakta ve artık hayatları olumsuz etkilemektedir. İnsan ne zaman suç işlemeye başlar biliyor musunuz?

  İnsan hayatına zarar vermeye başlayan bir kişi ya sevgisizdir ya da yeterince iyi bir psikolojide değildir. Bu nedenle benim çocuk yetiştiren tüm anne babalara vermek istediğim tek örnek sevgisiz büyüyen çocuklardır. Çünkü şu dünyada sevgini aşamayacağı hiçbir problem yoktur. Eğer sevgisiz ve şiddet içinde büyümüş bir birey ya da çocuk varsa o çocuk tamamıyla şiddete ve suç işlemeye meyillidir. Ayrıca suçun bölümleri vardır. Mesela töre için namus temizlemek ve adam öldürmek tamamıyla saçmalık! Töre ve namus için asla birini kastedemezsin. İhtiyacı olduğu için yemek çalan cüzdan ya da para çalan insanlar vardır.

  Bunlar ise ihtiyacı olduğu aç olduğu için çalarlar. George Volta göre, toplum gruplardan oluşmaktadır. Bu grupların çıkarları ve amaçları birbiri ile çatışır ve gruplar arasında uyuşmazlık başlar. Az öncede bahsettiğim gibi aile içinde iyi yetiştirilmeyen her çocuk hata yapmaya ve suç işlemeye meyillidir. Toplumda ekonomik eşitsizliklerin artması sonucu çocuklar, gelişim çağlarını fakirlik içinde yaşamaktadır. Buna ek olarak çocuklara ve ailelere yönelik kamu hizmetlerinin yetersiz olması da beraberinde çocukların suça eğilim riskini getirmektedir. Ayrıca Adaleti  sarsılmış bir ülke de ve hukuk sisteminde, toplumdaki kişilerin haklarını, yargıya müracaat etmeden, kaba kuvvet ile alma yoluna gittikleri görülür. Belirli fırsatlara ulaşabilmek için yasal ve yasal olmayan yollar bulunmaktadır. 

  Artık kadın şiddetine engel olurken bile korkmak istemiyoruz kadın öldürülsün köşeye atılsın istemiyoruz. Bir kadın sırf çocukları için sussun ve susturulsun istemiyoruz evi gidecek yeri bir mesleği olmadığı çocuklarını doyurama cağı için sussun ve kocasının eline bakarak azgından çıkacak iki laf ile hayatına devam etsin istemiyoruz. Bir kadın her dayak yediğinde bugünde ölmedim çok şükür diyerek geçirsin istemiyoruz! Kadın ayakta kadın olduğu için dursun zorunda olduğu için değil! Kadınlar çiçektir bir çiçeği sevdiğin için onu dalından koparamaz ve onu evine hayatına hapsedemezsin onu sulamalı ve hayata kazandırmalısın! Çünkü o yoksa sende yoksun!

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler