TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,290
CNY
2,773
29 Ocak 2023, Pazar
Ana SayfaÖne Çıkanİzmir'in öncelikli afet risklerini açıkladı

İzmir’in öncelikli afet risklerini açıkladı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Prof. Dr. Sözbilir İzmir’in öncelikli afet risklerini açıkladı: “İzmir için tabi ki deprem, sonrasında heyelan ve sel şeklinde gidiyor. Bunlarla ilgili çalışmalar yapılacak” dedi.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, AFAD ile ‘İl Afet Risk Azaltma Planı’ protokolü imzalandığını belirterek, “Doğal afet tehlikeleri ortaya konuluyor. Hangi ölçekte ne kadar tehlikeli, hangi paydaşların nelerden sorumlu olması gerektiği ortaya konuluyor. Planla hangi kurumlar, hangi eylemleri gerçekleştirecek, afet olmadan önce ne tür önlemler almamız gerekiyor anlaşılacak” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) İzmir İl Müdürlüğü ile DAUM arasında, ‘İl Afet Risk Azaltma Planı’ protokolü imzalandı. AFAD İl Müdürlüğü’nde İzmir Afet ve Acil Durum Müdürü Kartal Muhcı ve DAUM Müdürü Hasan Sözbilir tarafından imzalanan protokolle 8 aylık çalışma yürütülecek. AFAD koordinesinde, ulusal çapta Türkiye Afet Risk Azaltma Planı (TARAP) ve bunun iller bazındaki karşılığı İl Afet Risk Azaltma Planları (İRAP) hazırlanıyor.

Prof. Dr. Sözbilir İzmir'in öncelikli afet risklerini açıkladı:
Prof. Dr. Sözbilir İzmir’in öncelikli afet risklerini açıkladı: “İzmir için tabi ki deprem, sonrasında heyelan ve sel şeklinde gidiyor. Bunlarla ilgili çalışmalar yapılacak” dedi.

Plan hakkında bilgi veren DEÜ DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sözbilir, “İl Afet Risk Azaltma Planı, aslında Türkiye ölçeğinde yürütülen bir plan. 2019 yılında başlayan ve Türkiye’nin 81 ilinde uygulanması gereken bir plan. Bu kapsamda il düzeyinde özellikle doğal afet açısından çalışmalar yapılıyor. Mesela İzmir’de deprem, heyelan, kaya düşmesi, sel veya yangın açısından risk ve tehlike nedir? Doğal afet tehlikeleri ortaya konuluyor. Hangi ölçekte ne kadar tehlikeli, hangi paydaşların nelerden sorumlu olması gerektiği ortaya konuluyor. Doğal afet tehlikeleri ortaya konuluyor. Planla hangi kurumlar, hangi eylemleri gerçekleştirecek, afet olmadan önce ne tür önlemler almamız gerekiyor anlaşılacak” dedi.

Planın İzmir Valiliği AFAD İl Müdürlüğü ile DAUM arasında imzalandığını hatırlatan Prof. Dr. Sözbilir, “Biz akademik danışmanlık kapsamında bu çalışmanın içinde yer aldık. Tabi valilik ölçeğinde tüm belediyeler bu sistemin içinde yer alıyor. MTA, DSİ, Karayolları yani il ölçeğinde tüm kurum ve kuruluşlar bu sistemin içinde yer alıyor” diye konuştu.

Plan sonrası yapılması gereken eylemlerin ortaya konulacağını belirten Sözbilir, “Yani biz hangi tehlikenin riskini daha aza indirgeriz, ortaya konulacak. Bunlarla ilgili hangi kurumlar sorumlu, ne tür çalışmalar yapılması gerekiyor belirlenecek” dedi.

İzmir'in öncelikli afet risklerini açıkladı
İzmir’in öncelikli afet risklerini açıkladı

Prof. Dr. Sözbilir, İzmir’in öncelikli afet risklerini açıkladı, “İzmir için tabi ki deprem, sonrasında heyelan ve sel şeklinde gidiyor. Bunlarla ilgili çalışmalar yapılacak. Yaklaşık 8 ay boyunca modüller kapsamında eylemler belirleniyor. Biz bu anlamda akademik koordinasyonu sağlıyoruz. Türkiye ölçeğinde tamamlanması gerek. Devletin hedefi 2021 sonunda, 81 ilin tümünde, İl Afet Risk Azaltma Planları’nın tamamlanması. Yapılırken uygulama da başlıyor. Uygulamada 2023’e kadar, cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kadar Türkiye olarak afete karşı dirençli bir toplum olma yolunda ilerlemiş olacağız” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler