TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
12.8 C
Ankara
16.5 C
İstanbul
17.5 C
İzmir
16 Ekim 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarİyi şeyler birden bire olur

  İyi şeyler birden bire olur

  Avatar of melike demirbaş
  Melike Demirbaşhttps://haberton.com/
  Melike Demirbaş, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi lisans, Uşak Üniversitesi İletişim Bilimleri yüksek lisans mezunu. 2 yıl kamu kurumunda Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde haber editörü, metin yazarı ve köşe yazarı olarak görev yaptı. Sinema, psikoloji, müzik, felsefe, fotoğrafçılık, edebiyat, tarih gibi kültür sanat konularına ilgisi ve merakı var. Gelenekselci bir karaktere sahip olmasına rağmen, yeniliklere de kapısını hiçbir zaman kapatmadı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  “İyi şeyler birden bire olur, bu kadar bekletmez insanı” diyor Oğuz Atay Korkuyu Beklerken’de.

  İnsan düşünüyor, gerçekten iyi şeyler birden bire mi olur? Günümüzde anca bir şeyleri bekleyerek gerekli sabrı yeterince gösterdikten sonra olmuyor mu ? Bunun cevabını net olarak vermek, EVET veya HAYIR demek pek mümkün değil. Ama her zaman yaptığım gibi yazılarımda kendi hayatımı referans alarak bulduğum cevaplardan yola çıktığımda hem EVET hem HAYIR diyebilirim.

  Öncelikle HAYIR’ı ele alalım. HAYIR ‘iyi şeyler birden bire’ olmuyor. Hem eğitim hayatınızda hem iş hayatınızda yeterince özeni ve sabrı göstermediğinizde iyi şeyler birden bire olmuyor. İyi niyetinizi, emeğinizi, azminizi ve en önemlisi sabrınızı yüksek performansta göstermeniz gerekiyor. Bu mücadelede karşınıza sizin safi duygularınızı ve niyetinizi kötü bir şekilde kullanmak isteyen de çıkıyor, ‘yo bu kız iyi biri’ deyip size iyilik yapan, ahde vefası yüksek olan da oluyor.

  Aslında bu iyi şeyler, yaşadığınız kötü deneyimlerin bir meyvesi olarak birden bire gerçekleşiyor. Siz yeterince sabretmişseniz, iyi niyetinizi hala korumaya devam etmişseniz, ahde vefaya kıymet veriyorsanız hele hele umudunuzu kaybetmemişseniz bunun cevabı kocaman bir EVET.

  Bilmiyorum maneviyatınız ne derecede ama tevekkül diye bir gerçek var. İçinizdeki umuda sarılıp gayret gösterdikçe ‘Ben de bu mücadelede varım, inanıyorum’ dedikçe ilahi kudret sizin yanınızdan yamacınızdan geçerek bir şekilde iyi şeyleri hayatınıza konduruveriyor. Ben bunu yaşadım true story.

  Bu yüzden benim cevabım: çift taraflı düşününce ‘İyi şeyler birden bire oluyor.’ Belki bekletiyor ama meyvesine de değiyor. Ki şöyle de bir anekdot düşmek isterim ki buna gerçekten inanıyorum. Eğer beklediğiniz ama sürüncemede kalan bir işiniz varsa o olmuyor. Kaderiniz bir kişinin iki dudağının arasında ise ve sizde hemen her gün o kişiden gelecek cevabı bekliyorsanız, beklemeyin ! O cevap gelmeyecek. Sizi oyalıyor. Buna inanın. Boşuna kendinizi başka alanlardaki fırsatlar için kapatmayın, zamanınızı ve iyi niyetinizin kullanılmasına izin vermeyin. Emin olun o iş/eş (her neyse artık) olacak olsaydı olurdu. Sizin için hayırlı olacak o ise, Allah size o hayrı gösterirdi. Ama göstermeyip uzadıysa demek ki hayır orda değil kendinizi boşuna harap etmeyin.

  İşte ‘İyi şeyler birden bire olur bu kadar bekletmez insanı’ diyen Oğuz Atay’ın, belki de bu mottoyu benimsemesinin sebebi budur. Emin olun deneyimleyince benim mottom da bu oldu. Yeter ki umudumuzu ve iyi niyetimizi kaybetmeden önümüze bakarak ilerleyelim..

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler