TRY - Türk Lirası
EUR
18,2625
USD
17,9603
GBP
21,6469
CNY
2,6457
20.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
24.1 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış Haberlerİsviçre Dışişleri'nden çıkan haberlere yanıt

  İsviçre Dışişleri’nden çıkan haberlere yanıt

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, yaptığı yazılı açıklamada “İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ignazio Cassis, Ukrayna makamlarının önerilerine ‘direniş’ ifade etmedi. Başkan Lugano konferansta yaptığı konuşmada İsviçre’deki yasal çerçeveyi anlattı” denildi.

  Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal konferansta yaptığı açıklamalarda “Sebepsiz saldırganlık, saldırgan tarafından ödenmelidir” diyerek dondurulan Rus varlıklarının tazmin edilerek Ukrayna’ya verilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Buna karşılık Başkan Cassis “Mülkiyet hakkı temel bir haktır, insan hakkıdır. Vatandaşların devletin gücüne karşı korunmasını sağlamalısınız. Liberal demokrasi dediğimiz şey budur” açıklamasını yaparak mülkiyet haklarının ihlal edilmesinin tehlikeli bir emsal teşkil edeceğini ve yasal gerekçeye ihtiyaç duyulacağını söylemişti. Cassis’in bu açıklamaları İngiliz basınına ‘İsviçre, Ukrayna’nın donmuş Rus varlıklarına el koyma planına direniyor’ olarak yansıdı.

  Isvicre disislerinden cikan haberlere yanit 1 - dış haberler - haberton
  İsviçre dışişleri’nden çıkan haberlere yanıt

  ‘VARLIKLARIN DONDURULMASI HACİZDEN AYIRT EDİLMELİDİR’

  DHA’ya konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterlik Sözcüsü Pierre-Alain Eltschinger, “İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ignazio Cassis, Ukrayna makamlarının önerilerine ‘direniş’ ifade etmedi. Cumhurbaşkanı Lugano konferansta yaptığı konuşmada İsviçre’deki yasal çerçeveyi anlattı. Varlıkların dondurulması hacizden ayırt edilmelidir; Dondurma, sahibinin malvarlığını elden çıkarmasını geçici olarak engelleme etkisine sahiptir. Ancak, sahibi varlıkların sahibi olarak kalır. Haciz sahibini malvarlığından kalıcı olarak yoksun bırakma etkisine sahiptir. Bu çok daha müdahaleci bir önlemdir” denildi.

  MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

  Sözcü Eltschinger, İsviçre Ambargo Yasası’ndan alıntı yaparak “Yaptırım uygulanan kişi, bu tür donmuş varlıkları artık elden çıkaramaz veya takas edemez. Ancak yaptırım uygulanan kişi, varlıkların sahibi olarak kalır. İsviçre Ambargo Yasası şu anda varlıklara el konulması için hiçbir yasal dayanak sağlamamaktadır. Buna göre bir mevzuat değişikliğine ihtiyaç duyulacaktır. Böyle bir değişiklik, her halükarda, haczin haklı gösterilmesini sağlamada önemli bir rol oynayan uluslararası kabul görmüş hukukun üstünlüğü ilkelerine uygun olmalıdır” ifadelerini kullandı.    

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler