TRY - Türk Lirası
EUR
18,2625
USD
17,9603
GBP
21,6469
CNY
2,6457
20.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
24.1 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerDondurulmuş Rus varlıkları Ukrayna'ya aktarılsın

  Dondurulmuş Rus varlıkları Ukrayna’ya aktarılsın

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ukrayna Başbakanı Shmyhal, dünya çapında yaklaşık 500 milyar dondurulmuş Rus varlıkları olduğunu ve bu varlıkların haciz yoluyla Ukrayna’ya aktarılması gerektiğini belirtti.

  İsviçre’nin Lugano kentinde 4 ve 5 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Ukrayna’yı Yeniden İnşa Konferansı sonrası basın toplantısında konuşan Ukrayna Başbakanı Shmyhal, dünya çapında yaklaşık 500 milyar dondurulmuş Rus varlıkları olduğunu ve bu varlığın haciz yoluyla Ukrayna’ya aktarılması gerektiğini belirtti. İsviçre Konfederasyonu Başkanı ve Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ise Ukrayna için mükemmel bir kararı alırken daha sonra ortaya çıkabilecek emsalleri düşünmek gerektiğini vurgulayarak ‘mülkiyetin temel insan hakkı olduğunu’ vurguladı.

  Ukrayna’nın yeniden inşası için siyasi sürecin çerçevesini çizen konferansın son gününde Shmyhal ile Cassis basının sorularını yanıtladı. Cassis dondurulan Rus varlıkların haciz edilerek Ukrayna’ya aktarılması konusunda “Mülkiyet hakkı temel bir haktır, insan hakkıdır. Vatandaşların devletin gücüne karşı korunmasını sağlamalısınız. Liberal demokrasi dediğimiz şey budur” dedi. Cassis, mülkiyet haklarının ihlal edilmesinin tehlikeli bir emsal teşkil edeceğini ve yasal gerekçeye ihtiyaç duyulacağını söyledi.

  Dondurulmus rus varliklari ukraynaya aktarilsin 1 - dış haberler - haberton
  Dondurulmuş rus varlıkları ukrayna’ya aktarılsın

  Varlıkların nereden geldiğini netleştirmek için varlıkların dondurulabileceğini ifade eden Cassis, “En önemli dikkati bireylerin temel haklarına vermek zorundayız, çünkü şimdi Ukrayna’daki durum için mükemmel olan bir karar alabiliriz, ancak aynı kararı diğer birçok olasılıkta alma olasılığını yaratıyoruz” dedi. Cassis Ukrayna için uygun bir karar alırken devletlere vatandaştan çok daha fazla güç verilebileceğini ifade etti.

  SEBEPSİZ SALDIRGANLIK SALDIRGAN TARAFINDAN ÖDENMELİDİR

  Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Almanya ve Kanada’nın dondurulmuş Rus varlıklara uygulanan hacizlerden elde edilenlerin Ukrayna’ya ‘yeniden inşa etmek’ için aktarıldığını belirterek Ukrayna’nın savaş sebebiyle zararının 700 ile 750 milyar dolar arasında olduğunu ifade etti. Shmyhal “Sebepsiz saldırganlık, saldırgan tarafından ödenmelidir” diyerek dondurulan Rus varlıklarının tazmin edilerek Ukrayna’ya verilmesi gerektiğini vurguladı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler