14 C
Ankara
9.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Pazar, Nisan 18, 2021
Diğer
  Yolda mısın? Haberi sesli dinle!
  Ana SayfaHaberlerPolitikaİstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi hukuka uygundur

  İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi hukuka uygundur

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Yolda mısın? Haberi sesli dinle!

  Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi uluslararası hukuka ve iç hukukumuza uygundur.

  AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, İstanbul Sözleşmesi’nin 80’inci maddesinde, sözleşmenin feshinin düzenlendiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karar verilmiş. Bu karar uluslararası hukuka ve iç hukukumuza uygundur” dedi.

  AK Parti’li Şahin, Twitter hesabından Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına ilişkin açıklama yaptı. Şahin, uluslararası hukukta, çok taraflı bir sözleşmenin taraflarından birinin, sözleşmenin kendisi açısından bağlayıcılığını sonlandırmaya dair tek taraflı irade bildiriminin ‘çekilme’ olarak adlandırıldığını belirtti.

  Şahin, “1969 tarihli Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi’nin 54 ve 56’ncı maddeleri, çekilmeye ilişkin hüküm içeren ve içermeyen andlaşmalar bakımından çekilme işleminin ne şekilde olacağına dair düzenlemeler içermektedir. Viyana Sözleşmesi’nin 54’üncü maddesine göre, andlaşmada özel olarak bu hususun düzenlenmiş olması halinde çekilmenin andlaşma hükümlerine göre gerçekleştirilmesi mümkündür” dedi.

  ‘ULUSLARARASI HUKUKA UYGUNDUR’

  Şahin, İstanbul Sözleşmesi’nin 80’inci maddesinde, sözleşmenin feshinin düzenlendiğini kaydederek, “Buna göre, taraflardan herhangi biri, Avrupa Konseyi Genel Sekreterine yapacağı bir bildirimle, herhangi bir zaman bu Sözleşmeden çekilebilecektir.

  İç hukukumuz bakımından ise, milletlerarası antlaşmaların uygulanmasının durdurulması ve bu antlaşmaların sona erdirilmesi yetkisi Cumhurbaşkanlığı’na tanınmıştır. 244 sayılı Kanuna göre, TBMM tarafından uygun bulma kanunu çıkarılması gerekenler dahil olmak üzere, antlaşmalar arasında herhangi bir ayrım yapılmaksızın antlaşmaların uygulanmasının durdurulması veya sona erdirilmesi konusunda Cumhurbaşkanlığı yetkilidir.

  Cumhurbaşkanımız bu yetkisini kullanmış, Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karar verilmiş. Bu karar uluslararası hukuka ve iç hukukumuza uygundur” ifadesini kullandı.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler