TRY - Türk Lirası
EUR
17,5319
USD
17,2312
GBP
20,5157
CNY
2,5688
27.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
30 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaYazarlarİslamiyet'te iletişim

  İslamiyet’te iletişim

  Nur Orhan
  Nur Orhanhttps://haberton.com/
  Nur Orhan, Halkla ilişkiler uzmanı. Reklamcı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İslamiyet herşeye bir sınır bir düzen bir nizam bir güzellik kattığı gibi iletişim üzerine de güzellik katmıştır.

  Bugün  diksiyon (güzel konuşma sanatı) olarak bildiğimiz konuşma üslubu, harfleri tek tek en doğru şekilde telaffuz etmek, sakin ve anlaşılır, düşünerek konuşmak İslamiyet’te var olan ve doğru kabul edilen bir iletişim türüdür. Ses tonunun yüksekten daha alçak olması gerektiği söylenir. İslamiyet’te hak o kadar güzel gözetilmektedir ki konuşurken kullanılan ses tonunda insanları rahatsız etmemek gözetilir ve buna uygun olarak ses tonu ayarlanırdı.

  Yanımızda sohbet ettiğimiz insanların duyacağı ancak 1 oda sonraki insanların duymayacağı şekilde ses tonu ayarlanırdı. İslamiyet’te neredeyse Allah(c.c) adının geçmediği kelime, düşünce yoktur. İslamiyet’te Hayırlı sabahlar kullanılır sabahınız hayrolsun hayra uyanın anlamında ifade edilir. Yemeklerde Elhamdülillah denilir.

  İslamiyet’te selamlaşmakta bir o kadar önemlidir; taraflardan biri diğerine ‘ Selamünaleyküm ‘ selam esenlik güven sizin üzerinize olsun der. Karşı taraf mutlaka selamı alarak ‘Ve Aleykümselam ‘ Sizin üzerinize de selam esenlik güven olsun’ der.

  Selamlaşmak o kadar önemlidir ki zira Kuran-ı Kerim’de bu konu üzerine “Size bir selam verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı ile karşılık verin”. (Nisa 4/86) buyurulmuştur.

  İslamiyet’te İletişime bu denli önem verilirdi. İnsanlar birbirinin sözünü kesmemeye özen gösterir, düşüncelerini sıra ile belirtirlerdi. Bugün iletişim fakültelerinde verilen en üst seviye eğitimler yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de  de Peygamber efendimizin hayatında da sahabelerimizin hayatlarında da uyguladıkları İletişimdir.

  Yemeklerden sonra elhamdülillah denilerek tüm bu nimetleri veren rabbe (Allah’a ) şükredilir .

  Uyur iken hayırlı geceler ‘gecen hayır olsun’ denir .

  İletişime son derece önem verilir insanların birbiri ile konuşması, selamlaşması istenir.

  Yalnızca konuşmak değil aynı zamanda dinlemek de önemlidir. Karşımızdaki insana onu dinlediğimizi belli etmek beden dili son derece önemlidir.

  Bugün kullanılan beden dili eğitimleri, diksiyon eğitimleri tamamı İslamiyet’te var olan ve peygamberler, peygamber eşleri, o dönem yaşayan insanlar ve sahabeler tarafından kullanılmaktaydı.

  İslamiyet diğer her konuda olduğu gibi iletişim konusunda da döneminden ilerideydi.

  Hayırlı okumalar dilerim.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler