TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
16 C
Ankara
18.4 C
İstanbul
20 C
İzmir
21 Ekim 2021, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaYazarlarİranlı yönetmenden sınırları yok edecek Sınır filmi

  İranlı yönetmenden sınırları yok edecek Sınır filmi

  Avatar of sinem erat
  Sinem Erathttps://haberton.com/
  Sinem Erat, İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 4.sınıf öğrencisi. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Adalet bölümü son sınıf öğrencisi. Gazetecilik alanında ilerlemek istiyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Eva Melander (Tina) ve Eero Milonoff (Vore)’un başarılı bir şekilde yer aldıkları Sınır filmi, toplumda öngörülmüş cinsiyet rollerini, iyi/kötü, doğru/yanlış ayrımlarını tekrardan sorgulamamıza kapı aralamaktadır.

  Güzel/çirkin, doğru/yanlış, iyi/kötü gibi kavramları sorgulamayız. Doğuştan önümüze sunulan bu kalıplara uymak daha kolaydır, hayatı kolaylaştırır. Biz kolaya kaçmayı tercih ediyoruz diye kaçmayanları eleştiririz. Bu kalıplara sığmıyorsa toplumdan dışarı atmak isteriz.

  Ama aslında basmakalıp hayatların içinde sıkışıp kaldığımızı anlayamayız. İranlı yönetmen olan Ali Abbasi ise bu kalıpların eleştirisini en iyi şekilde önümüze sunuyor. Güvenç Atsüren ile röportaj gerçekleştiren Ali Abbasi, Cannes ya da Venedik’te gördüğü filmlerin belirli şablonlar içinde gerçekleştiğini dile getirmektedir. Bu şablonların dışına çıkmak isteyen Ali Abbasi karşımıza Sınır filmi ile çıkmaktadır.

  2018 Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” ödülü kazanmış olan Sınır, aynı zamanda 2019 yılında “En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı” dalında Oscar adaylığı kazanarak iyi bir yapım olduğunu kanıtlamıştır. Bunların yanı sıra izleyicileri heyecanlandıracak bir gelişme yaşanmaktadır. Ali Abbasi, Hz. Muhammed’in karikatürünü yapan Lars Vilks’in öyküsünü anlatacak bir mini dizi üzerinde çalışmalar yapmaya başladığını duyurmaktadır.

  İranlı yönetmenden sınırları yok edecek sınır filmi
  İranlı yönetmenden sınırları yok edecek Sınır filmi

  Güvenlik görevlisi olarak çalışan Tina, insanların duygularını koklayarak anlayabilmektedir. Bu özelliğiyle suçluları yakalamakta ustalaşan Tina, telefonunda pedofil görüntülerini barındıran bir suçluyu sadece koklayarak yakalamasıyla olaylar gidişatını farklı yöne çevirmektedir. Sadece güvenlik görevlisi olan Tina, bir anda kendini çocuk pornoları çeken çeteyi yakalamaya çalışan dedektif olarak bulur. Bunların yanı sıra Tina, kendi dış görünüşüne benzeyen Vore ile karşılaşmaktadır. Tina ve Vore tiplemesinin aslında İskandinav kültüründe yer alan trol (insan-yaratık) mitolojisinden geldiğini görmekteyiz.

  Tina’nın Vore ile tanışmasından sonra karşımıza bir canlının kendini keşfetmesi çıkıyor. Toplumda yer edinebilmek için diğer insanlar gibi davranmaya çalışan Tina, Vore ile aslında bunun kendisi olmadığını fark etmektedir. Toplumda kendini hep çirkin ve aşağıda gören Tina’nın aksine Vore, kendi türünü korumak istediğini, isteklerini ve arzularını saklamak istemediğini aynı zamanda insanların kötü olduğunu sıklıkla dile getirmektedir.

  Eva Melander (Tina) ve Eero Milonoff (Vore)’un başarılı bir şekilde yer aldıkları Sınır filmi, toplumda öngörülmüş cinsiyet rollerini, iyi/kötü, doğru/yanlış ayrımlarını tekrardan sorgulamamıza kapı aralamaktadır. Film, toplum dışına itilmemek için olmak istemediği gibi davranan varlıkların tekrar öz benliklerine dönüşümünü adeta portre gibi izleyicinin önüne sermektedir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler