TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
11.4 C
Ankara
13.8 C
İstanbul
14.9 C
İzmir
18 Ekim 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanFETÖ'nün sözde Irak sorumlularına 15 ay hapis istemi

  FETÖ’nün sözde Irak sorumlularına 15 ay hapis istemi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  FETÖ’nün sözde Irak sorumluları hakkında savcı mütalasını açıkladı; savcı iki sanık hakkında 15’er yıl hapis cezası istedi

  Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sözde yurt dışı eğitim sorumluları hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Ukrayna’da yakalanarak Türkiye’ye getirilen örgütün Irak’taki öğretmenleri Salih Fidan ve Samet Güre hakkında savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, iki sanığın da “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Salih Fidan ile Samet Güre ve avukatları Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldılar.

  TAHLİYELERİNİ TALEP ETTİLER

  Sanıklar Samet Güre ve Salih Fidan tahliye talebinde bulundu. Sanıklardan Salih Fidan’ın avukatı, müvekkilinin etkin pişmanlık kapsamında örgütle ilişkisi olduğunu düşündüğü 50 kişiyi teşhis ettiğini ve bunlardan 21’inin hiç işlem görmemiş kişilerden oluştuğunu belirterek, “Kaldı ki bunların içinde eşi de bulunmaktadır. Samimiyetle ifade etmiştir. Tanık olarak da teşhiste bulunduğu kişi hakkında beyanda bulunmuştur.” dedi. Müvekkili Fidan hakkında FETÖ yargılanma kriterlerinin mevcut olmadığını savunan avukat, tahliye ve adli kontrolle tahliye talebinde bulundu

  SAVCI ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANMAMALARINI İSTEDİ

  Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanıkların teşhiste bulundukları tüm şüpheliler hakkında daha önceden soruşturma yürütülmesi nedeniyle beyanlarının etkin pişmanlık hükümleri kapsamında kalmadığına dikkati çekerek bu hükümlerden yararlandırılmamasını talep etti. Mütalaada,  her iki sanığın “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapsi talep edildi. Sanıklar ve avukatları, mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için süre talep etti. Süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma ertelendi.

  İDDİANAME

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca hazırlanan iddianamede, FETÖ‘nün Irak’taki eğitim yapılanmasında sözde öğretmenlik yapan Salih Fidan ve Samet Güre’nin, Ukrayna’dan başka bir ülkeye çıkmaya çalışırken yakalandıkları ve  6 Ocak 2021’de getirildikleri İstanbul’da 11 Ocak’ta tutuklandıkları kaydedildi. Şüphelilerin etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak amacıyla beyanda bulunduklarının anlatıldığı iddianamede, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler