TRY - Türk Lirası
EUR
19,626
USD
18,638
GBP
22,809
CNY
2,666
6 Aralık 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKozalardan elde edilen ipek iplikler İpek Evi'nde

Kozalardan elde edilen ipek iplikler İpek Evi’nde

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İpekböceği Yetiştiriciliği Projesinin devamı olarak tasarlanan proje kapsamında, çiftçilerin yetiştirdiği kozalardan elde edilen ipek iplikler işlenerek İpek Evi’nde dokunacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in ipek böcekçiliğini daha da yaygınlaştırmak amacıyla büyük önem verdiği İpek Evi Projesi, Odunpazarı Tarihi Bölge içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel  Miras Taşıyıcısı ve İpekli Dokuma Sanatçısı Kasım Uzunöz danışmanlığında ilk faaliyetlerine başladı. 

Büyükşehir Belediyesi İpek Evi Projemizde ilk adımı attık. Bu proje ile unutulmaya yüz tutmuş bir mesleği canlandırırken, kadın ve engellilerimize de meslek kazandırmış olacağız.

İPEK İPLİKLER İPEK EVİNDE DOKUNACAK

Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projelerinden biri olan ve yüz binlerce dut fidanı ile üreticilere destek olduğu İpekböceği Yetiştiriciliği Projesinin devamı olarak tasarlanan proje kapsamında, çiftçilerin yetiştirdiği kozalardan elde edilen ipek iplikler işlenerek dokunacak. Kadınları ve engellileri bu alanda geliştirmek ve onlara iş kolu yaratmak istediklerini ifade eden Başkan Büyükerşen, üreticiye destek vermek kadar bilinçlendirmenin ve eğitmenin de önemli olduğuna dikkat çekti.

Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projelerinden biri olan ve yüz binlerce dut fidanı ile üreticilere destek olduğu İpekböceği Yetiştiriciliği Projesinin devamı olarak tasarlanan proje kapsamında, çiftçilerin yetiştirdiği kozalardan elde edilen ipek iplikler işlenerek İpek Evi’nde dokunacak.

İPEK EVİ PROJEMİZDE İLK ADIMI ATTIK

Büyükerşen “Sakarya Vadisi’nin bir zamanlar en önemli geçim kaynaklarından biri olan ipek böcekçiliği yok olma sürecine girmişken, üreticimize ipeği ve ipeğin değerini tekrar hatırlattık. Sarıcakaya ve Mihalgazi bölgesi başta olmak üzere yüz binlerce dut fidanı dağıtarak üreticimize ekonomik gelir sağladık. Ancak yalnızca tarlada üretim yetmez. Bu ipek işlendiği zaman daha kıymetli hale geliyor. O yüzden kadınlarımıza bu ipeği işleyerek ürünler ortaya çıkarmalarını ve bunları satarak gelir elde etmelerini istiyoruz.

İpekböceği Yetiştiriciliği Projesinin devamı olarak tasarlanan proje kapsamında, çiftçilerin yetiştirdiği kozalardan elde edilen ipek iplikler işlenerek İpek Evi’nde dokunacak.

Bu sebeple Büyükşehir Belediyesi İpek Evi Projemizde ilk adımı attık. Bu proje ile unutulmaya yüz tutmuş bir mesleği canlandırırken, kadın ve engellilerimize de meslek kazandırmış olacağız. Bu alanda çalışan kıymetli sanatçılardan biri olan Sayın Kasım Uzunöz İpek Evimizde eğitimlere başladı. Atölyemizde 5 adet 4 çerçeveli ahşap dokuma tezgahı, çözgü sistemi ve 12 adet masa üstü tezgah yer almakta. Burada kadınlarımıza pamuklu dokumanın yanı sıra ipekli dokuma temel eğitimini de vereceğiz” dedi. 

Eğitimler sonrası kadınların ve engellilerin ipekten ve pamuktan peştamal, peşkir, kese, sehpa örtüsü, perde, şal, atkı, bileklik, anahtarlık gibi hediyelik ürünleri üreteceğini ve bunları satarak aile ekonomilerine destek olacaklarını belirten Başkan Büyükerşen, 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren ESMEK Turistik El Sanatları Merkezi’nde ön kayıtların başlayacağını ifade etti.  

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler