TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,325
CNY
2,773
28 Ocak 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerDut sahalarında üretime devam

Dut sahalarında üretime devam

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İpek Böcekçiliğini Geliştirme Projesi kapsamında bugüne kadar 300 binden fazla dut fidanını üreticilerle buluşturdu.

Proje kapsamında diğer yerel yönetimlere de destek olan Büyükşehir Belediyesi, Sarıcakaya bölgesinde üretime ara vermeden devam ediyor. 

Kırsal kalkınma projeleri kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in talimatıyla hayata geçen ve bugüne dek 300 binden fazla dut fidanını üreticiyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, çelik üretimine hız kesmeden devam ediyor. Ekonomik olarak zor günler yaşayan üreticiye ek gelir sağlayan ve kooperatifçiliği tekrar canlandıran proje sayesinde desteklerden faydalanan üreticiler eski günlerdeki gibi dut bahçelerini açmaya devam ediyor.

5 BİN DUT FİDANI

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in talimatıyla hayata geçen ve bugüne dek 300 binden fazla dut fidanını üreticiyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, çelik üretimine hız kesmeden devam ediyor.

Eskişehir’de üreticiye verdiği desteğin yanı sıra Türkiye’nin birçok kentindeki üreticileri de fidanlarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, yerel yönetimlerle de projenin yaygınlaşması için iş birliği gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile 5 bin dut fidanı Egeli ve Akdenizli üreticilerle buluşturduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Laçin’de bulunan fidanlığın kendileri tarafından üretilen çelikleri ile üretimin devam ettiğini belirtti.  

Yaklaşık 40 dekarlık Klon Seleksiyon ve Anaçlık Dut Bahçesi’nde ise 14 çeşit fidan bulunduğunu belirten Başkan Büyükerşen, çeşitlerin varlığını korumak için bu alana büyük önem verdiklerinin altını çizdi.

ÜRETİCİLERİMİZİN GELİR ELDE ETMESİNİ İSTİYORUZ

Büyükerşen “Dünyada farklı fidan çeşitlerinin varlığını devam ettirmek ve bu fidanların üretimini gerçekleştirerek üreticimize destek olmayı amaçlıyoruz. Kendi tesislerimizde ürettiğimiz çeliklerle bugüne dek binlerce üreticiye destek olurken, birçok yerel yönetime de bu alanda örnek olduk. Ekonomik olarak zor günler geçiren üreticilerimizin arpa, buğday gibi klasik tarımın dışına çıkarak ipek böcekçiliğinden de gelir elde etmesini istiyoruz. Biz imkanlarımız ölçüsünde üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler