27.7 C
Ankara
22.9 C
İstanbul
29 C
İzmir
Cumartesi, Haziran 19, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarİnternet müzik alıcıları: Yüksek kalite ses

  İnternet müzik alıcıları: Yüksek kalite ses

  Avatar of hamit osman olcay
  Hamit Osman Olcayhttps://haberton.com/
  Emekli diplomat, müzisyen ve müzik hastası!

  Son Dakika Haberleri

  Bu günkü yazımda cep telefonlarımızdaki veya bilgisayarlarımızdaki internet müzik alıcıları, yüksek kalite sesten bahsedeceğim.

  Geçen yazılarımızda internete bağlı cihazlardan, sayısal (dijital) ortamdan alınan sinyallerin evlerimizdeki müzik sistemlerine veya gündelik kullanılan kulaklık ve hoparlörlere nasıl aktarıldığını kablolarıyla ve teknolojisiyle aktarmıştık. Bu aktarım için en çok kullanılan teknolojinin hali hazırda Bluetooth teknolojisi olmasına karşın, bu teknolojinin özellikle yüksek veri akışına dayalı sistemler açısından da yeterli olmayışına değinmiştik.

  Yine bir başka yazımızda, sayısal ortamda müzik dinlemenin, dinleyiciye en fazla haz veren geçerli yönteminin ‘lossless – kayıpsız’ yani yüksek çözünürlüklü müzik dosyalarını dinleyebilmek olduğunu da açıklamıştık.

  Bu günkü yazımız da cep telefonlarımızdaki veya bilgisayarlarımızdaki yığın depolama aygıtları (sabit disk-SD Kartı) üzerinden dinleyebildiğimiz sıkıştırılmış müzik dosyalarını değil, internet üzerindeki müzik sunucuları üzerinden alabildiğimiz ve genellikle bir abonelik şartına bağlanmış sıkıştırılmamış müzik dosyalarını evimizdeki müzik setimiz üzerinden nasıl dinleyeceğimizi kapsayacaktır. Yine çok teknik bazı izahatlar içeren bu yazım gerekli olsa dahi özür diliyorum.

  Niye evimizdeki internet bağlantısını kullanacağız; zira elimizdeki cep telefonunun depolama kapasitesi ile internet bağlantı hızı ile içindeki sayısal-analog çevirici (DAC) ile bunu yapmak mümkün olsa dahi bu şimdilik daha güç bir yöntem olacaktır da ondan! Doğru, sıkıştırılmamış müzik dosyalarını çalan özgün müzik çalarlar da var; ancak onlar da söz konusu dosyaların bir bilgisayardan yine müzik sunucularından indirilip bu cihazlara aktarıldıktan sonra çalınması esasına dayanmaktadır.

  İnternet müzik alıcıları: yüksek kalite ses
  İnternet müzik alıcıları: Yüksek kalite ses

  Unutmayalım ki normal bir müzik CD’sinin kaydı, 16 sayısal değişken (bit) değişkeniyle ve 2.8224 kilobit/saniye üzerinden yapılmakta ve geri çalınmaktadır. Bu da 44.1 Kilohertz frekansında bir eşlenme (oversampling) değeri demektir.

  Bu rakamları lütfen bilmeyenler internetten araştırabilirler; yanıldığım bir nokta veya Türkçe aktarım sorunu varsa bana haber verebilirler. Ancak bu değerdeki CD kayıtları, yani çoğumuzun elindeki CD’ler, aslına ne denli yakınına uygun ses verirse versinler, günümüzde internetteki bazı müzik sunucularından 192 kHz seviyesinde, yani kısacası CD kalitesinden 4 katından fazlasıyla daha yüksek detayda müzik indirerek dinlemek artık mümkün hale gelmiştir. Günümüzde buna ‘Hi-Res Audio – Yüksek Çözünürlüklü Ses’ adı verilmektedir. Ancak bunun için, yazımızın başında belirttiğimiz gibi yüksek hızlı bir internet bağlantısı gerekmektedir.

  Ülkemizde yüksek hızlı internetin sağlandığı bir dönemde yaşıyoruz. Fakat bu internet bağlantımız ‘kotasız – yani veri indirim sınırı olmayan’ dahi olsa, ülkemizin dış âleme çıkış bant genişliğinin henüz istenen hıza çıkarılmamış olması nedeniyle, kontrata bağladığımız hızı her zaman alamayabiliyoruz.

  İnternet hızınız, eğer 8 mega bit/saniye, yani internetten veri alım hızınız saniyede 1 megabayt ise ve bunu kesintisiz olarak alabiliyorsanız, yüksek çözünürlüklü ses dosyalarını uygun bir alıcı ile evinizdeki modeminizden kablolu veya kablosuz (Wi-Fi) şekilde müzik sisteminize gönderebilirsiniz. Çok teknik olan bu aktarım hızlarını ve kullanılan terimleri bilgisayarcı dostlarımız iyi bilecektir. Yukarıda aktardığım bilgilerin karışıklığı nedeniyle, bilgisayar merakı olmayan ancak internet üzerinden çok iyi kalitede müzik dinlemek isteyen müzikseverler, konuyla ilgili ülkemizde de mevcut bazı ev müzik cihazı şirketlerinden destek alabilmektedir.

  Sonuç olarak, internetten doğru-düzgün yüksek çözünürlüklü müzik dinleyebilmek için, size internet hizmeti sunan firmaya ödediğiniz, müzik sunucusu şirkete ödediğiniz ve bu veri akışını değerlendirip amfinize aktaracak bir (alıcı-receiver) cihaza ödeyebileceğiniz parayı temin edebileceğiniz bir mali imkâna sahip olmanız ne yazık ki gerekecektir. Zira bu internet bağlantısının yanında iyi bir alıcı, iyi bir amfi ve çok daha iyi bir hoparlör setine ihtiyaç duyulacaktır.

  Peki, bu imkânlara sahip olmayan biz gariban müzik severler, elimizdeki dar bütçelerle neler yapabilir? Bunun cevaplarını da takip eden yazı dizimde sizlere aktarmaya çalışacağım…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler