TRY - Türk Lirası
EUR
18,2625
USD
17,9603
GBP
21,6469
CNY
2,6457
20.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
24.1 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık Haberleriİnmemiş testis problemi kısırlığa yol açabilir 

  İnmemiş testis problemi kısırlığa yol açabilir 

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Erkek çocuklarda en sık rastlanan cinsel organ anomalisinin inmemiş testis problemi olduğunu söyleyen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Zafer Dörtdoğan, hastalığın tedavi edilmediğinde kısırlığa yol açabildiğini söyledi ve inmemiş testis problemi hakkında açıklamalarda bulundu. 

  Çakmak Erdem Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Zafer Dörtdoğan konuya ilişkin açıklamasında, “Testisler ilk olarak karın içinde böbreklerin altında ortaya çıkar. Gebeliğin 23. haftasından itibaren torbaya (skrotum içine) doğru uzanırlar. Sağlıklı doğan her erkek bebekte iki testis de torbada olmalıdır. Ancak testislerden biri ya da ikisi torbada değilse ve ilk geliştiği yer olan karın boşluğu ile torba (skrotum) arasındaki iniş yolu üzerinde bir yerde kalmaşsa bu durum inmemiş olan testis olarak adlandırılır” diye konuştu. 

  PREMATÜRELERDE ORAN YÜZDE 30 

  Testisin, normal gebelik süresi sonunda yeni doğmuş erkeklerin yüzde 3’ünde bulunduğunu söyleyen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Zafer Dörtdoğan, sözlerine şöyle devam etti:  

  “Bir yaşına gelince bu oran yüzde 1’e düşer. Prematürelerde ise bu oran yüzde 30’dur. Bebek doğduğunda testislerden biri ya da ikisi torbada değilse altı aylık oluncaya kadar torbaya inme şansı vardır. Bu şansın derecesi testisin bulunduğu yerle ilgilidir. Testis torbaya ne kadar yakınsa, kendiliğinden torbaya inme şansı da o kadar yüksektir. Altıncı aydan sonra testislerin torbaya inme şansı çok azalır. Bir yaşından sonra ise bu şans yoktur.” 

  Inmemis testis problemi kisirliga yol acabilir 1 1 - sağlık haberleri - haberton
  Çocuk cerrahisi uzmanı op. Dr. Zafer dörtdoğan, hastalığın tedavi edilmediğinde kısırlığa yol açabildiğini söyledi ve inmemiş testis problemi hakkında açıklamalarda bulundu.  

  İNMEMİŞ TESTİSLER TEDAVİ EDİLMEZSE BİRÇOK SORUNA YOL AÇIYOR 

  Bu problemde, cerrahi tedavinin esas olduğunu ve ameliyatın en erken 6. aydan sonra, en geç 18-24. ay arasında yapılması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Zafer Dörtdoğan, bu durumun tedavi edilmediği takdirde yol açabileceği sorunları şöyle sıraladı:  

  “İnfertilite (kısırlık): İnmemiş testis olguları üzerinde yapılan semen analizlerinde ve fertilite incelemelerinde, operasyon yaşının yüksek olduğu tek taraflı olgularda ve bilateral olgularda anlamlı oranda düşük sonuçlar elde edilmiştir. Bu bilgiler ışığında bugün için güncel yaklaşım, inmemiş olan testislerin 6-12 aya dek izlenmesi ve halen inmemiş olan testisler için de bu aylardan itibaren cerrahi olarak tedavi edilmesidir. İnmemiş testisli olgulardaki en önemli sorun fertilitedir. Nadir istisnalar dışında bilateral inmemiş testisli hasta tedavi edilmezse steril olur. Tedavi edilenlerde bile fertilite oranı yüzde 40’tır. Tek taraflı olgularda ise fertilite oranı yüzde 80 civarında bildirilmektedir. 

  “Malign dönüşüm (kanserleşme): Tek taraflı inmemiş olan testisli olgularda testis kanseri riskinin, normal insanlara göre 15 kat, iki taraflı İnmemiş olan testisli olgularda ise 33 kat artmış olarak saptandığı ve inmemiş testisli hastaların yüzde 1’inde testis kanseri gelişme olasılığı bulunduğu bilinmektedir. Abdominal testislerde kanserleşme riski kasık kanalındaki testislere oranla 5 kat daha yüksektir. 

  “Testis torsiyonu: Testis ile skrotum arasındaki bağlantı gelişmediğinden, inmemiş testislerde torsiyon (kendi etrafında dönmesi) daha kolay oluşmaktadır. 

  “Kasık fıtığı: Tüm inmemiş testislerin yüzde 80’inde aynı tarafta kasık fıtığı saptanmaktadır. 

  “Fiziksel travma: İnmemiş testisler travmaya daha açık yerleşimli olduğundan skrotal testise oranla daha fazla zarar görme riski ile karşı karşıyadır. 

  “Psikolojik etkiler: İleri yaşlarda, boş bir skrotum psikolojik sorunlar yaratabilir.” 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler